Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων συμμετείχε στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ  Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων στο Μουσικό σχολείο Λάρισας στις 4-5/4/2014.Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας δίνει τη δυνατότητα:

α) Ανάδειξης της δημιουργικότητας των μαθητών και των εκπαιδευτικών που διδάσκουν το μάθημα της Πληροφορικής.
β) Παρουσίασης της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και στην ευρύτερη κοινωνία.
γ) Ενημέρωσης σχετικά με τις μαθησιακές δραστηριότητες που καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω σχεδίων εργασίας και επίλυσης πρακτικών προβλημάτων, καθώς και διάδοσης των δραστηριοτήτων αυτών.
Οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν 4 εργασίες:

Οι μαθήτριες Τσαγκαδοπούλου Ζωή της Γ΄τάξης και Ανδρεανίδη Ελισάβετ  της Β΄τάξης όχι μόνο ξενάγησαν τους παρεβρισκόμενους μαθητές και  εκπαιδευτικούς στις εφαρμογές στο χώρο της έκθεσης αλλά και  τις παρουσίασαν με τρόπο κατανοητό και παραστατικό στο αμφιθέατρο του σχολείου με τη βοήθεια βιντεοπροβολέα.
Οι εφαρμογές που παρουσιάστηκαν βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα
του σχολείου μας: http://3gym-trikal.tri.sch.gr/

Οι καθηγητές που συνόδευσαν τους μαθητές:

Μαγαλιού Καλλιόπη ΠΕ19 και
Τσαγκαδόπουλος Χαράλαμπος ΠΕ03

Ηλεκτρονικό παιχνίδι σε προγραμματιστικό περιβάλλον scratch με θέμα την οικολογική μετακίνηση.

Το παιχνίδι δημιουργήθηκε στο μάθημα της πληροφορικής Γ΄ Γυμνασίου στα πλαίσια του προγράμματος “Οικολογική Μετακίνηση” στο οποίο συμμετείχε ομάδα παιδιών από το Γ4 για το σχολικό έτος 2013-14.

Δείτε εδώ την παρουσίαση και τους κανόνες του παιχνιδιού

Πατήστε εδώ για να παίξετε το παιχνίδι

Μαγαλιού Καλλιόπη(ΠΕ19)

καθηγήτρια Πληροφορικής

3ου Γυμνασίου Τρικάλων

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ

Από το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι στον πανελλήνιο διαγωνισμό ECOMOBILITY 2013-14, που διοργάνωσε ο Εθελοντικός Οργανισμός ECOCITY  για τη βιώσιμη κινητικότητα στις πόλεις, τα σχολεία της πόλης μας έλαβαν τις πιο σημαντικές διακρίσεις.

Συγκεκριμένα, το Βραβείο Καλύτερης Εργασίας για την Οικολογική Μετακίνηση απονεμήθηκε στην ομάδα μαθητών του 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ. Το έπαθλο για τη διάκριση αυτή είναι η συμμετοχή των μαθητών της ομάδας μαζί με την επιβλέπουσα καθηγήτρια του προγράμματος στην αποστολή του ECOCITY τον Ιούνιο στις Βρυξέλλες, όπου θα επισκεφθούν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και τα γραφεία των δικτύων NGOs European Environmental Bureau και το Transport & Environment.

Επίσης, το 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ έλαβε Βραβείο Εικαστικής Έκφρασης και το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ τον 1ο Ειδικό Έπαινο Εργασίας για τη δημιουργία του λογότυπου.

Η τόσο σημαντική αυτή επιτυχία αντανακλά σε όλα τα σχολεία της περιοχής μας, γιατί αποτελεί προϊόν ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών, που έχει αναπτυχθεί με την εμπνευσμένη καθοδήγηση των καθηγητών τους. Τα παιδιά με τις προτάσεις τους παρουσιάζουν τρόπους αισθητικής αναβάθμισης της όψης της πόλης μας και επίλυσης προβλημάτων της καθημερινότητας.

Για τις πολλαπλές  αυτές διακρίσεις των σχολείων των Τρικάλων συγχαίρουμε θερμά τους μαθητές και τους καθηγητές τους.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΦΙΛΙΠΠΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

από τη μαθήτρια του Β3  Σιάγκα Βαρβάρα-Χριστίνα

Την Πέμπτη 13 Μαρτίου στις 7.30 μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας της β? και γ? τάξης του γυμνασίου ξεκινήσαμε από το χώρο του σχολείου μας, με τη συνοδεία των καθηγητριών μας Κας Τέγου Ρίτσας, κ. Μαγαλιού Καλλιόπης, του καθηγητή μας Κου Τσαγκαδόπουλου Χαράλαμπου και της Διευθύντριάς μας Κας Ηλιάδη Αμαλίας για τη διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή μας με προορισμό την Καβάλα.

Το ταξίδι μας ήταν αρκετά μεγάλο και κουραστικό, αλλά πέρασε ευχάριστα και εποικοδομητικά γιατί οι καθηγητές μας βρήκαν την ευκαιρία με ερωτήσεις και συζήτηση να προσελκύσουν το ενδιαφέρον μας και να μας παρέχουν επιπλέον γνώσεις για την «Παραδοσιακή Κατοικία». Για το χώρο κατασκευής της και το γειτονικό της περιβάλλον, τον προσανατολισμό της, τους ορόφους και τους χώρους από τους οποίους αποτελείται, τα υλικά κατασκευής της κ.α. Continue reading

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ» ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΜΑΤΣΟΠΟΥΛΟΥ

Εντυπώσεις από το μαθητή της Γ΄ τάξης Γουναρόπουλο Στέλιο

Την Παρασκευή 21 Μαρτίου και ώρα 11:30 εγώ και οι συμμαθητές μου που ανήκουμε στην πολιτιστική ομάδα του σχολείου μας, ξεκινήσαμε με προορισμό το Πάρκο Ματσόπουλου, συνοδευόμενοι από τη διευθύντρια του σχολείου μας κα Αμαλία Ηλιάδη και την καθηγήτρια των Μαθηματικών κα Καλλιόπη Μπλούνα. Εκεί επρόκειτο να παρακολουθήσουμε μια έκθεση φωτογραφίας με θέμα «Τα δικαιώματα των παιδιών», η οποία λάμβανε χώρα στον πολιτιστικό χώρο του Μύλου του Ματσόπουλου. Υπεύθυνοι διοργανωτές της έκθεσης ήταν τα μέλη της Φωτογραφικής Ομάδας Τρικάλων, μιας παρέας ανθρώπων που όπως μας είπαν αργότερα, τους ενώνει η αγάπη για τη Φωτογραφία. Continue reading