ΠΑΛΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΒΑΡΟΥΣΙ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος -ιστορικός, Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

ΠΑΤΗΣΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ENHMEΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

Στο σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, την Πέμπτη 5-2-2015 και από τις 10:30΄έως τις 12:00 έγινε ενημέρωση-παρουσίαση για το πόσο κακή είναι η «κακή συνήθεια» του καπνίσματος. Για την επίτευξη αυτού του σκοπού προσκαλέσαμε την κυρία Παγδάτογλου-Σπυροπούλου Κική, γιατρό του νοσοκομείου μας, πνευμονολόγο και ακούραστη εθελόντρια-συνεργάτιδα του Κοινωνικού Σχολείου στην ενημέρωση και την μεταφορά γνώσης στους μαθητές των σχολείων της περιοχής μας. Η γιατρός με αγάπη, χαρά και απλό λόγο, κατανοητό στους μαθητές, ενημέρωσε και έλυσε απορίες στα παιδιά της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Όπως μας είπε, δεν αρκεί να παρατηρούμε τα παιδιά για τις κακές τους συνήθειες αλλά να εξηγούμε τι είναι κακό προκειμένου να γνωρίσουν τις συνέπειες του εθισμού στην νικοτίνη, για να μπορούν να πάρουν τη «σωστή απόφαση» που συμπυκνώνεται στα μηνύματα:

«Μην αφήνεις το τσιγάρο να σου κατευθύνει τη ζωή»

«Το κάπνισμα είναι ένα δάνειο προσωρινής απόλαυσης και ανακούφισης με υψηλό επιτόκιο που αποπληρώνεται με βαρύ τίμημα ,την ποιότητα ζωής του ανθρώπου και πολλές φορές την ίδια τη ζωή του»

«Ενώ παλιότερα το παιδί δεν κάπνιζε μπροστά στον πατέρα του, τώρα πια ένας πατέρας θα πρέπει να ντρέπεται να καπνίζει μπροστά στο παιδί του».

Τα παραπάνω μηνύματα της κυρίας Παγδάτογλου και της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, απευθυνόμενα προς όλους κι όχι μόνο στους μαθητές, ας γίνουν «σωστικοί σηματωροί» στη ζωή μας?

Την ευχαριστούμε πολύ.