Schools Without Borders – Comenius Regio Program 2013-15 – Εκδήλωση στο πνευματικό Κέντρο Τρικάλων 1/3/2015

«Σχολείο χωρίς σύνορα, στην ανθρωπιά, στην αλληλεγγύη, στο σεβασμό στη διαφορετικότητα»

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Πρόγραμμα παρουσίασης 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

• ?Ρατσισμός και εκπαίδευση στη σύγχρονη κοινωνία? από τη μαθήτρια Ανδρεανίδη Ελισάβετ

• Ανάγνωση αφηγήματος «Είσαι ξένος!» της μαθήτριας Κεφάλα Μαριάνας

• Ανάγνωση αποσπάσματος από το επιστολικό μυθιστόρημα της Μαρούλας Κλιάφα , ?Ο δρόμος για τον Παράδεισο είναι μακρύς? από τις μαθήτριες Μάνου Σωτηρία και Κουγιούτα Ναυσικά.

• Προβολή βίντεο με θέμα ?Θα το αφήσεις να συνεχιστεί;? του μαθητή Κοτρώνη Αλέξη .

• Ερμηνεία του τραγουδιού «Φίλοι διαφορετικοί» του συγκροτήματος ?Αερικά?. Μουσική επιμέλεια: Κίτρου Ευαγγελία, μουσικός   δείτε εδώ το σχετικό βίντεο

• Το τραγούδι ερμηνεύουν Κόκκα Ευαγγελίνα και Μπαλούτσος Κων/νος. Χορεύουν οι μαθήτριες Χατζή Μαρία και Καρκανιά Αλεξάνδρα σε χορογραφία της μαθήτριας Χατζή Μαρίας.

Ορχήστρα: Πλήκτρα: Στεφανία Κυριάκου , βιολί:Κόκκα Ευαγγελίνα ? Δήμτσα Ιωάννα, κλασσική κιθάρα Κοτρώνης Αλέξανδρος, ακουστική κιθάρα: Παπαβασιλείου Δημήτριος, φλάουτο Μπαρούτα Γεωργία, φλογέρα Καραμπίνας Παντελής

• Χορωδία: Μπαμπανάρα Μαριάννα, Κεφάλα Μαριάννα, Ανδρεανίδη Ελισάβετ, Παπαγεωργίου Ευσταθία, Παπαδοπούλου Κων/να, Γκάγκα Μαργαρίτα, Αυγέρη Μαρία, Γκέκα Αλεξάνδρα , Κουγιούτα Ναυσικά, Μάνου Σωτηρία.