“Μουσική Δωματίου”

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής, η μουσικός του σχολείου μας κ. Κίτρου Ευαγγελία οργάνωσε μια εκδήλωση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας με τίτλο “Μουσική Δωματίου”. Στην εκδήλωση συμμετείχαν μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου, οι οποίοι με τα μουσικά τους όργανα ερμήνευσαν γνωστά και άγνωστα κομμάτια κλασσικής και όχι μόνο μουσικής. Όσοι από μας, μαθητές και καθηγητές, παρακολούθησαν την εκδήλωση, έφυγαν με ένα αίσθημα πληρότητας και  υπερηφάνειας για τις επιδόσεις των μαθητών -συμμαθητών μας. Τέτοιες εκδηλώσεις είναι στα πλαίσια των στόχων του σχολείου μας για την σμίλευση και καλλιέργεια ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων που θα διεκδικήσουν μια θέση στην αυριανή κοινωνία των  πολιτών.

ΥΛΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΪΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ 2015 ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

A΄ αρχάριοι :THINKTEEN 1:Unit 1-Unit 4 (p.45)

Α΄ προχωρημένοι :THINK TEEN 1: Unit 1-Unit 6 (p.99)

B΄αρχάριοι: THINK TEEN 2:Unit 1-Unit 6 (p.72)

Β΄προχωρημένοι: ΤΗΙΝΚΤΕΕΝ 2:Unit 1-Unit 3 (p.64)

Γ΄αρχάριοι: THINK TEEN 2:Unit 6-Unit 10(p.120) THINK TEEN 3:Unit 1 -Unit 2 -Unit 4

Γ΄προχωρημένοι: ΤΗΙΝΚΤΕΕΝ 2:Unit 5-Unit 6(p. 120) THINK TEEN 3:Unit 6-Unit 8 (texts,grammar,exercises )/ Unit 9,Unit 10(exercises)

Και τα αντίστοιχα Units των Workbooks σε όλα τα επίπεδα

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ:

ΤΑΞΗ Α΄:

ΒΙΒΛΙΟ(KURSBUCH): DEUTSCH EIN HIT 1

ΚΕΦΑΛΑΙΑ: 1, 2, 3, 5 ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΧΘΕΙ.

ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΕΣ: 6-12, 17-19, 20, 23, 28, 30, 32, 34, 37, 38, 41 ½, 46, 48, 53, 55-63, 66, 70, 71, 74-78

ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ-DEUTSCHEINHIT 1: ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ DEUTSCHEINHIT 1 ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΘΕΙ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ.

ΤΑΞΗ Β΄:

ΒΙΒΛΙΟ(KURSBUCH): DEUTSCH EIN HIT 1

ΚΕΦΑΛΑΙΑ: 6, 7, 9 ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΧΘΕΙ.

ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΕΣ:71,74-78,81, 92, 93, 97, 98, 104, 110, 127, 128, 134, 136.

ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ-DEUTSCHEINHIT 1: ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ DEUTSCHEINHIT 1 ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ.

ΤΑΞΗ Γ΄:

ΒΙΒΛΙΟ (KURSBUCH): DEUTSCH EIN HIT 2

ΚΕΦΑΛΑΙΑ: 1, 2, 3 ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΧΘΕΙ.

ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΕΣ: 9, 10, 11, 18, 30, 32, 33, 34, 35, 41, 47 ½ 49 ½, 52, 53.

ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΓΑΣΙΩΝ-DEUTSCHEINHIT 2: ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ DEUTSCHEINHIT 2 ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ.

H ΔΙΔΑΣΚΟYΣΑ:

ΨΑΛΛΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ

«Αναζητώντας τη Βασιλεύουσα: Η ιστορία της Αγίας Σοφίας Κωνσταντινουπόλεως»

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Βυζαντινής Ιστορίας απ΄ το Α.Π.Θ.), Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Το ιερό τέμενος της χριστιανοσύνης, η ιστορία και ο βίος του οποίου είχε πεπρωμένο να συνδεθεί με την ιστορία και το βίο ολόκληρου του Ελληνικού έθνους, αλλά και ένα εκ των σημαντικότερων μνημείων της χριστιανικής τέχνης βρίσκεται επί της Νοτιοδυτικής κλιτύος του πρώτου λόφου της Κωνσταντινουπόλεως και μαζί με το Ιερό Παλάτιο και τον Ιππόδρομο αποτελούσε ενιαίο κεντρικό οικοδομικό συγκρότημα της Πόλης.

Σύμφωνα προς την παράδοση, την οποία διασώζουν οι Βυζαντινοί χρονογράφοι, ο πρώτος ναός της Αγίας Σοφίας κτίσθηκε επί Μεγάλου Κωνσταντίνου. Ο Μέγας Κωνσταντίνος, αφού εγκατέστησε την πρωτεύουσα του Ρωμαϊκού κράτους, το 331 μ.Χ., στο Βυζάντιο, την κόσμησε με πολλά ιδρύματα όμοια προς αυτά της Ρώμης. Από αυτά τα σημαντικότερα ήταν το Ιερό Παλάτιο και ο Ιππόδρομος. Εκτός όμως του Ιερού Παλατίου και του Ιπποδρόμου, ο Κωνσταντίνος ανήγειρε και δεκατέσσερις εκκλησίες, μεταξύ των οποίων την πρώτιστη και καλλίστη αφιέρωσε στην Υπέρτατη του Θεού Σοφία. Ο διάδοχος και γιός του Κωνσταντίνου Κωνστάντιος την ανοικοδόμησε και την κατέστησε πιο ευρύχωρη και πιο μεγαλοπρεπή, αφιερώνοντας σε αυτό το ναό πολλά αναθήματα, κειμήλια χρυσά και αργυρά. Ο ναός αυτός κατά τους αρχαιολόγους ήταν σχήματος βασιλικής ξυλόστεγης και τα εγκαίνιά του έγιναν στις 15 Φεβρουαρίου του 360. Continue reading