«Οι πολιτιστικές σχολικές εκδρομές ως τρόπος γνωστικής αποτύπωσης, δημιουργικής εμπειρίας και μάθησης»

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Βυζαντινής Ιστορίας απ΄ το Α.Π.Θ.), Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Ένα μουσείο ή πολύκεντρο Πολιτισμού, συνήθως, παρουσιάζει τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι μιας ορισμένης περιοχής προσάρμοσαν τη ζωή τους στο χώρο, σε διαφορετικές χρονικές και ιστορικές περιόδους. Στις αίθουσές του φιλοξενείται συλλογή αντικειμένων με ιστορική ή συμβολική αξία. Οι επισκέπτες έρχονται σε επαφή με το πέτρινο ή το δασώδες τοπίο της συγκεκριμένης περιοχής. Πώς οι ντόπιοι προσαρμόστηκαν στην τραχιά γη και δάμασαν προς όφελός τους την άφθονη πέτρα ή την άφθονη ξυλεία; Μέσα από το φωτογραφικό φακό διαφόρων καλλιτεχνών φωτογράφων και τα αντικείμενα μιας συλλογής, παρουσιάζονται οι τρόποι διαβίωσης, τα τοπικά προϊόντα και ο τρόπος συλλογής, παραγωγής και επεξεργασίας τους. Αποτέλεσμα ποιών συνθηκών είναι η καλή ποιότητα των προϊόντων; Οι αυθεντικές γεύσεις ξυπνούν παιδικές μνήμες ενώ παράλληλα η καλλιέργεια και η ανάδειξη των τοπικών προϊόντων αποκτά ιδιαίτερη σημασία στη σημερινή οικονομική συγκυρία.

Ωστόσο, το ταξίδι αυτό στο χρόνο δεν παραμένει μόνο στο χθες αλλά συνδέεται και εναρμονίζεται με το παρόν. Οι μαθητές όντας γεμάτοι από εικόνες ενός ενδιαφέροντος τόπου, από τη ζωή και την πολιτιστική του ταυτότητα, συγχρονίζονται με το σήμερα και με τη βοήθεια ενδεχομένως διαδραστικού χάρτη καλούνται να περιηγηθούν στα αξιολογότερα σημεία τουριστικού ενδιαφέροντος όλης της περιοχής. Επομένως, η επίσκεψη σε ένα κέντρο Πολιτισμού, αποτελεί αφετηρία ή σταθμό για περιήγηση στην περιοχή, στο πλαίσιο μιας μονοήμερης ή πολυήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής. Συνεπικουρώντας στο έργο του σχολείου και συμβάλλοντας στην κατάκτηση της βιωματικής γνώσης, προσφέρει εμπειρίες που βασίζονται στην επαφή με πραγματικά αντικείμενα και ουσιαστικά βοηθά τους μαθητές να συμπληρώσουν τις θεωρητικές τους γνώσεις. Για παράδειγμα, οι μαθητές επισκεπτόμενοι μουσεία σε συνέχεια του μαθήματος της Ιστορίας, εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους για σημαντικά ιστορικά γεγονότα τοπικής ιστορίας, τα ήθη, τα έθιμα, τη θρησκεία και την τέχνη μιας περιοχής.

Στα μουσεία και στα κέντρα Πολιτισμού παράλληλα πραγματοποιούνται διαδραστικά εκπαιδευτικά προγράμματα και δράσεις για μαθητές όλων των ηλικιών, τα οποία συνοδεύονται από πλήρη εκπαιδευτικό φάκελο. Επίσης διοργανώνονται και άλλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες όπως ξεναγήσεις, παρουσιάσεις βιβλίων, ομιλίες, μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις ή θεατρικές παραστάσεις κτλ. Μαθητές και εκπαιδευτικοί λειτουργοί αποτελούν ένα από τα πρωτεύοντα κοινά των Μουσείων αλλά και ένα ουσιαστικό κομμάτι της κοινωνίας που μπορεί να συμβάλλει αποφασιστικά στην προώθηση του πολιτισμού μας μέσω της διαδραστικής και συμμετοχικής διαδικασίας.

Η οργάνωση εκπαιδευτικών σχολικών εκδρομών Continue reading

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ

Εκ μέρους του συλλόγου διδασκόντων καθηγητών του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, απευθύνω τα θερμότερα συγχαρητήριά μαςστις μαθήτριές μας Ανδρεανίδη Ελισσάβετ , σειρά 34η, της Γ΄ Γυμνασίου και Καρκανιά Μαρία Αλεξάνδρα, σειρά 46η, Δασκάλου Ελένη, σειρά 67η, Μανθέλα Αναστασία, σειρά 106η , της Α΄ Γυμνασίου, οι οποίες διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής για τα Γυμνάσια. Οι εν λόγω μαθήτριες, που διακρίνονται, εκτός από την επιμέλεια και την εξυπνάδα τους και για την εμπλοκή και ενασχόλησή τους με τα καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα του σχολείου μας, μας κάνουν ιδιαίτερα περήφανους, καθώς ως θετικό πρότυπο τιμούν και χαροποιούν, με την επιτυχία τους, σύσσωμη τη σχολική μας κοινότητα.

Πολλά μπράβο στις ίδιες πρωτίστως, μα και στους γονείς τους και τους καθηγητές τους, και ιδιαίτερα στην κ. Μαυρομμάτη Ειρήνη ΠΕ04 που τις προέτρεψε και τις ώθησε στο να συμμετάσχουν στοΝ διαγωνισμό! Καλή πρόοδο, αγαπητές μας και πάντα επιτυχίες στο πεδίο της γνώσης και της κοινωνίας!

Ηλιάδη Αμαλία, ΠΕ02