«Διαδικασία και δικαιολογητικά για την πληρωμή της Εισοδηματικής ενίσχυσης οικογενειών με τέκνα υποχρεωτικής εκπαίδευσης και χαμηλά εισοδήματα (άρθρο 27 παρ. 3 του Ν.3016/2002)»

Έχοντας υπόψη την υπ? αριθ. 2/46354/0026/20-07-2012 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών (ΦΕΚ2204/τΒ/2012), σας ενημερώνουμε ότι για την πληρωμή της εισοδηματικής ενίσχυσης οικογενειών με τέκνα υποχρεωτικής εκπαίδευσης και χαμηλά εισοδήματα είναι απαραίτητα τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση του Δικαιούχου (Υπόδειγμα Ι)
  2. Βεβαίωση του Δ/ντή του Γυμνασίου από την οποία να προκύπτει η εγγραφή του μαθητή σε τάξη του Γυμνασίου και η κανονική παρακολούθηση των μαθημάτων κατά το σχ. Έτος που έληξε. Η βεβαίωση είναι μοναδική και δεν επανεκδίδεται.
  3. Αντίγραφο του εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος του οικονομικού έτους για το οποίο αιτείται η εισοδηματική ενίσχυση.(π.χ.: στην αίτηση για το σχ. Έτος 2014-2015 απαιτείται το εκκαθαριστικό της φορολογικής δήλωσης που υποβλήθηκε το 2015). Όταν το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00?) ο αιτών δεν δικαιούται την εισοδηματική ενίσχυση(άρθρο 27 παρ. 3 & 4 του Ν.3016/2002).
  4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του δικαιούχου
  5. Υπεύθυνη Δήλωση Ν.1599/1986 του δικαιούχου, περί της μη είσπραξης της οικονομικής ενίσχυσης άλλη φορά (Υπόδειγμα ΙΙ).
  6. Φωτοτυπία Τραπεζικού Λογαριασμού-ΙΒΑΝ

Οι αιτήσεις των δικαιούχων καθώς και τα σχετικά απαραίτητα δικαιολογητικά που τις συνοδεύουν διαβιβάζονται από το σχολείο σας στη Διεύθυνση Δ.Ε. Τρικάλων-Οικονομικό Τμήμα για έλεγχο της πληρότητας των δικαιολογητικών και προώθησή τους στην Υ.Δ.Ε. Ν.Τρικάλων για την έκδοση των σχετικών Χρηματικών Ενταλμάτων.

Παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Η  ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ  Δ.Δ.Ε.  ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΚΛΑ

Αποχαιρετισμός στο Γυμνάσιο

με τη σοφή ρήση του Πλάτωνα: «απ? όλα όσα διαθέτουμε, η παιδεία είναι το μόνο αθάνατο και θείο».

Αγαπητή κα διευθύντρια, αγαπητοί καθηγητές, συμμαθητές και φίλοι!

Σήμερα συγκεντρωθήκαμε όλοι οι τελειόφοιτοι του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων για να γιορτάσουμε την αποφοίτησή μας από το σχολειό, αφού προηγούμενος γράψαμε και τo τελευταίo μάθημα των εξετάσεων. Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων θα μας αποχαιρετήσει και αυτός δίνοντάς μας ένα αναμνηστικό δώρο που θα μας  συνοδεύει για το επερχόμενο καλοκαίρι, έχοντας αποτυπωμένη πάνω του τη σοφή ρήση του Πλάτωνα: «απ? όλα όσα διαθέτουμε, η παιδεία είναι το μόνο αθάνατο και θείο».

Με ιδιαίτερη χαρά δεχτήκαμε να εκφωνήσουμε τον αποχαιρετιστήριο αυτό λόγο, αφού θα μας δινόταν η ευκαιρία να θυμηθούμε και πάλι τις αξέχαστες στιγμές που περάσαμε τα τρία τελευταία χρόνια σε αυτό εδώ το σχολείο και τα συναισθήματα που νιώσαμε.

Στην αρχή αυτού του ταξιδιού μας στο γυμνάσιο τα συναισθήματα μας ήταν ανάμεικτα. Από την μια πλευρά χαιρόμασταν που αφήσαμε επιτέλους το δημοτικό πίσω μας και θεωρούσαμε ότι μεγαλώσαμε, από την άλλη νιώθαμε αμηχανία μπροστά στους νέους μας καθηγητές και το άγνωστο ως τότε περιβάλλον. Σύντομα όμως προσαρμοστήκαμε στην νέα καθημερινότητα και τις απαιτήσεις της.

Η φετινή σχολική χρονιά αποτελεί το τέλος μιας πορείας. Φέτος ολοκληρώνεται για εμάς ένας κύκλος. Ένας κύκλος που ξεκίνησε πριν από τρία χρόνια. Διανύσαμε μια συναρπαστική διαδρομή. Σε αυτά τα τρία χρόνια λοιπόν μοιραστήκαμε αγωνίες και ελπίδες, όνειρα, στόχους, εμπειρίες και αναπτύξαμε ισχυρούς συναισθηματικούς δεσμούς. Φέτος επιβραβεύονται οι κόποι και οι προσπάθειες των γυμνασιακών σχολικών μας χρόνων. Αφήνουμε ένα χώρο οικείο, ένα χώρο που φιλοξένησε και υποστήριξε ένα μέρος του ταξιδιού μας προς της ενηλικίωση. Ένα χώρο, όπου είχαμε την ευκαιρία να πλουτίσουμε τις γνώσεις μας, να αποκτήσουμε εφόδια για το μέλλον, να δημιουργήσουμε φιλίες, πολλές από τις οποίες θα κρατήσουν μια ζωή, να θωρακιστούμε με ηθικές αξίες, να χτίσουμε μία ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Αυτά τα τρία χρόνια  θα μείνουν χαραγμένα στο μυαλό μας γιατί αποτέλεσαν σημαντικό κομμάτι της ζωής μας. Όμως το ταξίδι μας δεν τελειώνει εδώ. Η αποφοίτηση από το γυμνάσιο είναι απλώς ένας σταθμός. Τον Σεπτέμβριο, πηγαίνοντας στο λύκειο θα γνωρίσουμε ένα καινούριο πάλι περιβάλλον στο όποιο άλλοι θα προσαρμοστούν γρήγορα και άλλοι με αργότερο ρυθμό. Όμως όλοι πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά έχοντας εφόδια τα όσα μας πρόσφερε το γυμνάσιο. Πρέπει να φροντίσουμε να ανοίξουμε τους ορίζοντές μας και να αναπτύξουμε περισσότερο τις δεξιότητες και τα ταλέντα μας.

Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε και τους καθηγητές μας που στάθηκαν δίπλα μας και μας καθοδήγησαν στην πορεία μας στο γυμνάσιο.

Οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων:

Κόκκα Ευαγγελίνα

Παράσχη Δήμητρα