Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα “Μαθησιακές δυσκολίες”

Τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 13:00 μμ πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του  3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με θέμα: “Παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στο σχολείο- ο ρόλος του ΚΕΔΔΥ”.  Το σεμινάριο οργανώθηκε μετά από αίτημα του σχολείου, από τη Σχολική Σύμβουλο ν. Τρικάλων και  Σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου μας, κ. Κανδήλα Ιουλία,  σε συνεργασία με την προϊσταμένη του ΚΕΔΔΥ ν. Τρικάλων κα Ρέντα Μαρία.

Οι εκπαιδευτικοί αφού παρακολούθησαν την ενδελεχή και εμπεριστατωμένη  εισήγηση από την  κ. Ρέντα για το νομοθετικό, εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό πλαίσιο  που διέπει τους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους για τη διαχείριση αυτών των  μαθητών.