Επίσκεψη και ξενάγηση στο Κουρσούμ Τζαμί

Την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016 οι μαθητές του τμήματος Α3 του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με συνοδούς καθηγητές την κ. Μαγαλιού Καλλιόπη-ΠΕ19 και την κ. Κόπανου Ευθαλία-ΠΕ1404, επισκέφτηκαν το Κουρσούμ Τζαμί της πόλης μας, όπου συμμετείχαν στις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο τζαμί από 23 έως 25 Σεπτεμβρίου 2016. Οι δράσεις με τίτλο  ΄΄Βίαιες μεταλλάξεις, νεότερες επεμβάσεις και αποκατάσταση στο οθωμανικό συγκρότημα του Οσμάν Σαχ στα Τρίκαλα΄΄ πραγματοποιήθηκαν από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Τρικάλων, στα πλαίσια του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής κληρονομιάς με θέμα: ΄΄Ευρώπη, μια κοινή κληρονομιά-Βία και ανεκτικότητα΄΄.

Στα πλαίσια αυτών των δράσεων οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση από τον αρχαιολόγο κ. Κουγιουμτζόγλου, για την ιστορία και την αρχιτεκτονική του Κουρσούμ Τζαμιού και του Οθωμανικού Λουτρού, τις μεταλλάξεις και τις νεότερες επεμβάσεις που δέχτηκαν διαχρονικά. Επίσης ξεναγήθηκαν στο εσωτερικό του τζαμιού, όπου φιλοξενείται έκθεση με αρχαιολογικά ευρήματα, από την παλαιοχριστιανική εποχή έως και την περίοδο της τουρκοκρατίας, τα οποία ήρθαν στο φως από ανασκαφικές έρευνες της αρχαιολογικής υπηρεσίας στο Νομό  Τρικάλων.

Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις εορτασμού της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας, οι οποίες διοργανώθηκαν από τον   Δ. Τρικκαίων με τη συμμετοχή της   Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Τρικάλων, από 16-22 Σεπτεμβρίου 2016. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας είναι ένας θεσμός σε ευρωπαϊκό επίπεδο και έχει ως βασικό στόχο την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση και τη δραστηριοποίηση για την προώθηση της βιώσιμης κινητικότητας.

Στα πλαίσια αυτών των δράσεων, οι μαθητές, με συνοδό την καθηγήτρια Αποστόλου Μαριάννα-ΠΕ05,  είχαν την ευκαιρία, την Τρίτη 20/9/2016, να δοκιμάσουν Τοξοβολία και Flying Fox  στον λόφο του Προφήτη Ηλία, όπου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ. Την Τετάρτη 21/9/2016 οι μαθητές πραγματοποίησαν έρευνα που αφορούσε στην ποιότητα ζωής στην πόλη των Τρικάλων σχετικά με τους τρόπους μετακίνησης, την κυκλοφορία, τα μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ. Για το σκοπό αυτό, στον πεζόδρομο της Ασκληπιού μοίρασαν ερωτηματολόγια στους πολίτες, τα οποία θα επεξεργαστούν οι υπεύθυνοι του Δήμου, συμβάλλοντας έτσι στην προσπάθεια για καλύτερη ποιότητα ζωής και βιώσιμη κινητικότητα στην πόλη μας.

Αγιασμός για το σχολικό έτος 2016-17

Ο Αγιασμός στο σχολείο μας, για την έναρξη του νέου σχολικού έτους  2016-17,  θα πραγματοποιηθεί την  Δευτέρα,  12 / 9/ 2016   και  ώρα  9 π.μ.  Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων  εύχονται σε όλους  “Καλή και Δημιουργική Χρονιά”.

Γκούτας Κων/νος – ΠΕ11