Συμμετοχή των μαθητών μας στο πρόγραμμα: “Επικοινωνώ-Βιώνω-Μαθαίνω: Καλλιεργώ Δεξιότητες Ηγεσίας σε ομάδες”

Την Παρασκευή 4/11/2016 μια ομάδα φοιτητών του Αμερικανικού Κολλεγίου Derre επισκέφτηκαν το σχολείο μας  με στόχο να συμμετάσχουν από κοινού με 20 από τους μαθητές μας και 20 από το 9ο Γυμνάσιο  σ΄ένα πρόγραμμα καλλιέργειας δεξιοτήτων ηγεσίας σε ομάδες.

ΟΙ μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες  με βάση τα ενδιαφέροντά τους, αλλά και με βάση στοιχεία του χαρακτήρα τους και στη συνέχεια συμμετείχαν σε δραστηριότητες με σκοπό να οξυνθεί η κριτική σκέψη και οι ηγετικές δεξιότητές τους. Ο εντοπισμός κοινών τόπων μεταξύ των μαθητών μας και η πρόκληση του ενδιαφέροντός τους για την ανάπτυξη ομίλων και δράσεων στο σχολείο μας αποτελεί θετική αποτίμηση αυτής της επίσκεψης.

Μαζί με τους μαθητές/τριες του σχολείου μας στο πρόγραμμα συμμετείχαν  η κ. Μαγαλιού Καλλιόπη, υποδιευθύντρια  (Καθ. Πληροφορικής ΠΕ19), και ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Γκούτας Κων/νος ( Καθ. Φυσικής Αγωγής ΠΕ11).

Την ομάδα του Deree ? Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος αποτελούσαν η διευθύντρια του Γραφείου Φοιτητικών Υποθέσεων κ. Ματθίλδη Χατζηπαναγιώτου, το ανώτερο στέλεχος του Γραφείου Φοιτητικών Υποθέσεων κ. Μαρία Λαΐου-Κωνσταντίνου και οι είκοσι τρεις φοιτητές/ριες.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν εκ μέρους του Δήμου Τρικκαίων: η αντιδήμαρχος Παιδείας-Πολιτισμού-Αθλητισμού και Νεολαίας κ. Έφη Λεβέντη, ο Προϊστάμενος του  Τμήματος Παιδείας και Δια βίου Μάθησης κ. Νικόλαος Μπατατέγας  και η υπάλληλος του Τμήματος Παιδείας και Δια βίου Μάθησης κ. Ευριδίκη Χρηστάκου-Στάθη.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Αναπτυξιακής Ψυχολογίας 20-23/10/2016 στο Βόλο

Οι μαθητές του σχολείου μας  συμμετείχαν  με ζωγραφικά έργα στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Αναπτυξιακής Ψυχολογίας, που πραγματοποιήθηκε στο Βόλο στις 20-23 Οκτωβρίου 2016. Υπεύθυνη  καθηγήτρια ήταν η κα Κωνσταντία Καλλέργη, καθηγήτρια   εικαστικών του σχολείου μας.  Η έκθεση ζωγραφικής των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου μας με τίτλο «Ο κύκλος της ανθρώπινης ζωής με σχήματα και χρώματα» παρουσιάστηκε στο πλαίσιο του Συνεδρίου και απέσπασε τις καλύτερες κριτικές από τους παριστάμενους συνέδρους.  Δείτε εδώ την ευχαριστήρια επιστολή που λάβαμε από την κ. Φωτεινή  Μπονώτη, αναπληρώτρια καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, πρόεδρο της οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου.

Η διεύθυνση και οι καθηγητές του σχολείου συγχαίρουν την υπεύθυνη καθηγήτρια και ιδιαίτερα τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους σ΄αυτή τη δράση και ευελπιστούν να συνεχιστεί η προσπάθεια ανοίγματος του σχολείου μας στην κοινωνία με ποικίλες άλλες δραστηριότητες.

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων στη Λετονία με πρόγραμμα Erasmus+/ΚΑ2

Μια από τις δράσεις του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ είναι οι στρατηγικές συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης που αφορούν στην ανάπτυξη και ενίσχυση διακρατικών συνεργασιών μεταξύ σχολείων. Σ? αυτές τις  Στρατηγικές Συμπράξεις ενθαρρύνεται η συμμετοχή σχολείων από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, ώστε μέσα από την αλληλεπίδραση σε επίπεδο δεξιοτήτων και εμπειριών οι συμμετέχοντες φορείς να αυξάνουν την ικανότητά τους για διεθνική συνεργασία και να παράγουν υψηλής ποιότητας καινοτόμα προϊόντα. Απώτερος στόχος των Στρατηγικών Συμπράξεων που υλοποιούνται με επιχορήγηση από το πρόγραμμα Erasmus+ είναι να αποφέρουν θετικά αλλά και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα για τα άτομα και τους φορείς που συμμετέχουν στις δραστηριότητες, αλλά και να επιφέρουν βελτιώσεις στα συστήματα και τις πολιτικές για την εκπαίδευση στην Ευρώπη. Continue reading