Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Η 27η Ιανουαρίου έχει ορισθεί από τη Γενική Συνέλευση του Οργανισμού των Ηνωμένων Εθνών ως «Διεθνής Ημέρα Μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος» και επίσης από την Ελληνική Βουλή ως  «Ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος». Στο πλαίσιο της Ημέρας Μνήμης και με θέμα για το 2017 «Το Παιδί θύμα του Ολοκαυτώματος», στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες, την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017.

Οι μαθητές παρακολούθησαν κατά τάξη  Ντοκιμαντέρ και   Βίντεο  σχετικά με το Ολοκαύτωμα, καθώς και την Ταινία-ντοκιμαντέρ «Φιλιά εις τα παιδιά», του Τρικαλινού σκηνοθέτη Βασίλη Λουλέ, όπου παρουσιάζονται μαρτυρίες παιδιών  που επέζησαν των διώξεων των Εβραίων στην Ελλάδα.

Ενημερώθηκαν έτσι και ευαισθητοποιήθηκαν  για μια από τις μελανότερες σελίδες της παγκόσμιας ιστορίας, της γενοκτονίας των Εβραίων. Το Ολοκαύτωμα αποτελεί την πιο σκοτεινή σελίδα του 20ου αιώνα, μια σελίδα ακραίου ρατσισμού, για την οποία μόνο ντροπή και φρίκη μπορεί να νιώθει ο πολιτισμένος κόσμος. Ήταν η μεγαλύτερη σε αριθμό θυμάτων οργανωμένη εξόντωση που είδε ποτέ ο κόσμος, η οποία έγινε  από το ναζιστικό καθεστώς του Χίτλερ κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Εκατομμύρια ήταν τα θύματα σε όλη την Ευρώπη, μεταξύ των οποίων και χιλιάδες Έλληνες Εβραίοι, που έχασαν τη ζωή τους  στους θαλάμους αερίων, στα τρομερά  ναζιστικά στρατόπεδα  συγκέντρωσης.

Οι μαθητές συνειδητοποίησαν ότι χρέος όλων μας είναι να διδαχθούμε από το παρελθόν και το μήνυμα της ημέρας μνήμης είναι να μην επιτρέψουμε  ποτέ ξανά να συμβεί  παρόμοιο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας στο μέλλον. Η μισαλλοδοξία και ο κάθε είδους ρατσισμός δεν μπορούν να έχουν θέση στον σύγχρονο, πολιτισμένο κόσμο μας.

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ  Δ. Σ. ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ  3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ  ΕΤΩΝ  2016-17 ΚΑΙ 2017-18

1.  ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΗ  ΕΛΠΙΔΑ – ΠΡΟΕΔΡΟΣ  6971899108 – 6979982359

2.  ΠΑΛΙΟΥΡΑ  ΜΑΡΙΑ – ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ  6977225892

3. ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ  ΚΥΡΙΑΚΗ – ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ  6977794730

4.  ΚΑΛΑΝΤΖΗ  ΒΑΣΩ – ΤΑΜΙΑΣ  6970687703

5.  ΜΑΚΚΑ  ΑΣΠΑΣΙΑ – ΜΕΛΟΣ  6983688468

6.  ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ  ΖΩΗ – ΜΕΛΟΣ  6977427216

7.  ΜΑΝΤΑ  ΔΗΜΗΤΡΑ – ΜΕΛΟΣ  6973819549

Διάκριση μαθητών στα Μαθηματικά

Οι μαθητές του σχολείου μας

1.  Μόσχοβος Γεώργιος     της     Γ΄ τάξης
  2.  Μπαμπανάρα Ναταλία   της     Β΄ τάξης

διακρίθηκαν στον 77ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό  «Ο Θαλής»,  που διοργανώθηκε από την  Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ)  στις 12 Νοεμβρίου 2016 και προκρίθηκαν για τη δεύτερη (2η) φάση του διαγωνισμού  που είναι «Ο Ευκλείδης»   και θα διεξαχθεί στις 28 Ιανουαρίου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων τους συγχαίρει και τους εύχεται καλή επιτυχία στη συνέχεια των προσπαθειών τους.