Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Ιθάκης

Το τριήμερο από Πέμπτη 16 έως Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017, μαθητές της Β΄ τάξης και Γ΄ τάξης  του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Ιθάκης που βρίσκεται στο Βαθύ το μεγαλύτερο οικισμό του νησιού. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Περιβάλλον -Πολιτισμός -Τουρισμός: στα ίχνη του παρελθόντος με τη βοήθεια της τεχνολογίας αναζητώ ένα βιώσιμο μέλλον» που εκπονεί το σχολείο μας για το σχολικό έτος 2016-17 με συντονίστρια την κ. Πατραμάνη Ευαγγελία (ΠΕ05). Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί:    Μπανάσιου Ευαγγελία-ΠΕ02,    Μαγαλιού Καλλιόπη -ΠΕ19 και Τσαγκαδόπουλος Χαράλαμπος-ΠΕ03.

Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν οι μαθητές μας είχε τίτλο «Ομηρική Ιθάκη: Το Ταξίδι του Οδυσσέα». Το συγκεκριμένο πρόγραμμα  περιελάμβανε  μια ιστορική αναδρομή στο μύθο και την πραγματικότητα των ταξιδιών που κάνει κανείς στη ζωή μέσα από ποικιλία καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων, θεατρικών παιχνιδιών, παιχνιδιών ρόλων, κατασκευών και περιβαλλοντικών παιχνιδιών. Μέσα από την  προβολή του ταξιδιού του Οδυσσέα οι εκπαιδευτικοί του Κέντρου προσπάθησαν να  εμφυσήσουν στους μαθητές μας και  αυριανούς πολίτες τη σπουδαιότητα της αναζήτησης της δική τους Ιθάκης ασχέτως τιμήματος ή κόστους.

Η άψογη φιλοξενία στον ξενώνα του ΚΠΕ, τα καταπληκτικά τοπία του νησιού, τα ομαδικά παιχνίδια και οι γνώσεις που κατέκτησαν οι μαθητές μας έκαναν το ταξίδι μας σημαντικό και  χωρίς αμφιβολία εγχαράχτηκε στη μνήμη μας.

“…η Ιθάκη δεν μας γέλασε. Έτσι σοφοί που γίναμε, με τόση πείρα, ήδη το καταλάβαμε οι Ιθάκες τι σημαίνουν”

Εξάλλου οι εντυπώσεις των μαθητών μας το επιβεβαιώνουν:

Δείτε εδώ τις εντυπώσεις της μαθήτριας του Γ2 Παράσχη Ιωάννας

Δείτε εδώ τις εντυπώσεις της μαθήτριας του Γ1 Καρκανιά Αλεξάνδρας