Επίσκεψη των μαθητών στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Τρικάλων

Μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Τρικάλων την Πέμπτη 18 και 25 Ιανουαρίου 2018, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA2 με  τίτλο “Reading Without Borders”  που υλοποιεί το σχολείο μας.

Κατά την επίσκεψη αυτή μαθητές και των τριών τάξεων είχαν τη  ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά  τα διάφορα τμήματα που διαθέτει η Δημοτική Βιβλιοθήκη. Η ξενάγηση στη βιβλιοθήκη έγινε με τη βοήθεια της εξαιρετικής υπαλλήλου, κ. Ρώσσιου, η οποία με μεγάλη προθυμία και ιδιαίτερο ενδιαφέρον μας ενημέρωσε για τον τρόπο δανεισμού βιβλίων και χρήσης των επιμέρους τμημάτων της βιβλιοθήκης καθώς επίσης και  για τα διάφορα προγράμματα που εκπονούνται.  Ειδικότερα, ενημερωθήκαμε για το Τμήμα Τοπικών Σπουδών και το Αρχείο Τοπικών Εφημερίδων, για το Τμήμα Σπάνιων Βιβλίων, για το Ξενόγλωσσο Τμήμα, για το Δανειστικό -Πληροφοριακό Τμήμα, για τη χρήση του  Αναγνωστηρίου  καθώς και του Κέντρου Πληροφόρησης   με τη δωρεάν πρόσβαση στο διαδίκτυο. Τέλος, πληροφορηθήκαμε για τη δυνατότητα χρήσης  του Media Lab  από τους μαθητές για ηχογράφηση. Η επίσκεψη έκλεισε με  την εμπειρία της επιλογής και ανάγνωσης βιβλίων στο Παιδικό -Εφηβικό τμήμα, σ’ ένα ευχάριστο και ζεστό περιβάλλον που έκανε τους μαθητές μας να αισθάνονται  οικεία και άνετα.

Με την επίσκεψή μας αυτή στη Δημοτική Βιβλιοθήκη στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος, στοχεύσαμε στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας των μαθητών κι αυτό γιατί η ανάγνωση, ιδιαίτερα των λογοτεχνικών βιβλίων, συμβάλλει στο κέντρισμα της φαντασίας και της δημιουργικότητας των παιδιών και των νέων αλλά και στην αναζήτηση υγιών προτύπων. Είναι βέβαιο πώς η Δημοτική Βιβλιοθήκη στάθηκε αρωγός  στη δημιουργία και εδραίωση αναγνωστικών συνηθειών στα παιδιά για καταφυφή στο βιβλίο μπροστά στα αδιέξοδα της σύγχρονης εποχής της εικόνας και της ηλεκτρονικής εξάρτησης

.

Δημοσίευση στο e-enimerosi

Δημοσίευση στο trikalaola

Δημοσίευση στο trikalanews

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Σ.Κ.Α.Ε.( Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης): 9ο Γυμνάσιο Τρικάλων

Σχολικές Μονάδες που υπάγονται στο Σ.Κ.Α.Ε.: 9ο Γυμνάσιο Τρικάλων, 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, 5ο Γυμνάσιο Τρικάλων και 6ο Γυμνάσιο Τρικάλων.

Υπεύθυνος Σ.Κ.Α.Ε.: Δημάδης Ηλίας (Πληροφορικής Α.Ε.Ι. – ΠΕ19, οργανικά στο 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων – Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.)

Εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στο Σ.Κ.Α.Ε.: Μπίκου Σωτηρία (Φιλόλογος – ΠΕ02 – Αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου), Καλυβιώτη Παρασκευή (Μαθηματικός – ΠΕ03 – Αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου) και Μπατατέγα Βαΐα (Φυσικός – ΠΕ04.01 – Ωρομίσθια)

Διευθυντής Σχολικής Μονάδας Σ.Κ.Α.Ε.: Λιάκου Αριστείδης (Φυσικός – ΠΕ04.01)

Πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας για το Σχολικό Έτος 2017-2018:  Πρόγραμμα Ανά Τάξη 2017_2018

Επιτυχίες μαθητών του 3ου Γυμνασίου στα Μαθηματικά

Οι μαθητές του σχολείου μας

1.    Κουτσαμπελούλη   Λεμονιά         –  Β΄ Τάξη
  2.    Μαγκούτη  Βασιλική                     –  Β΄ Τάξη
  3.    Παπασπύρου  Παναγιώτης         –  A΄ Τάξη
  4.   Μπαμπανάρα  Ναταλία-Ευθυμία  –  Γ΄ Τάξη
  5.   Πατουλιώτης  Ιωάννης                  –  Γ΄ Τάξη
  6.   Τζέλιου  Ελένη                                –  Γ΄ Τάξη

διακρίθηκαν στην Α΄ φάση του 78ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικών  «Ο Θαλής»,  που διοργανώθηκε από την  Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ).  Η  Β΄  φάση του διαγωνισμού  «Ο Ευκλείδης»,   θα διεξαχθεί το  Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018.

Η Διεύθυνση και ο  Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου συγχαίρει τους διακριθέντες μαθητές και τους εύχεται καλή συνέχεια στον αγώνα τους.