Διακρίσεις μαθητών του 3ου Γυμνασίου στα Μαθηματικά

Οι μαθητές του σχολείου μας

1.    Κουτσαμπελούλη   Λεμονιά         –  Β΄ Τάξη
  2.   Μπαμπανάρα  Ναταλία-Ευθυμία  –  Γ΄ Τάξη

διακρίθηκαν στον 78ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών  «Ο Ευκλείδης»,  που διοργανώθηκε από την  Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ) στις 20 Ιανουαρίου 2018.

Η Διεύθυνση και ο  Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου τους συγχαίρει  θερμά και τους εύχεται  καλή πρόοδο και πάντα  επιτυχίες.

Προκήρυξη διαγωνισμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στον Βόλο

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΡΕΥΝΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ A/ΘΜΙΑΣ & B/ΘΜΙΑΣ  ΕΚΠ/ΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ   Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Βαλαωρίτου 33 – 42100 ΤΡΙΚΑΛΑ                                        ΤΡΙΚΑΛΑ 21/02/2018

Τηλέφωνο: 24310-28697 Fax: 24310-28618                            ΑΡ. ΠΡΩΤ.: 76

Πληροφορίες: Γκούτας Κων/νος

Ιστοσελίδα: http://3gym-trikal.tri.sch.gr

Ε– mail mail@3gym-trikal.tri.sch.gr

ΘΕΜΑ: «Προκήρυξη διαγωνισμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μονοήμερη εκδρομή στο Βόλο».

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, έχοντας υπόψη την Υ.Α  33120/ΓΔ4 (ΦΕΚ 681/τ.Β΄/ 6-03-2017) με θέμα: «Εκδρομές-Εκπαιδευτικές επισκέψεις  μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας», προκηρύσσει μειοδοτικό διαγωνισμό εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής  στον Βόλο, των μαθητών της Α΄  Τάξης του 3ου Γυμνασίου. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19/04/2018. Ο προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων μαθητών θα είναι 70 με 3 συνοδούς καθηγητές και 1 αρχηγό. Στην προσφορά θα πρέπει να περιλαμβάνονται:

1. Μετακινήσεις– περιηγήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί
  2. Ασφάλιση ευθύνης μαθητών και συνοδών.
  3. Οι προσφορές θα είναι κλειστές και θα κατατίθενται στο σχολείο μας μέχρι την Παρασκευή 2/03/2018 ώρα 12:00.  Μαζί με την προσφορά πρέπει να κατατίθεται απαραίτητα Υπεύθυνη Δήλωση ότι διαθέτετε ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Ο Δ/ντής του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Κων/νος Γκούτας  (ΠΕ11)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΟΝ  ΒΟΛΟ  –  Πέμπτη 19 Απριλίου 2018

8.00                      Αναχώρηση από το σχολείο

10.00                     Άφιξη στον Βόλο

10.00- 12.00          Επίσκεψη στο Μουσείο κεραμοποιίας «Τσαλαπάτα»

12.00-14.00           Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου

14.00-16.00           Φαγητό

16.00 -19.00          Επίσκεψη στο παραδοσιακό χωριό της Μακρυνίτσας

19.00                     Αναχώρηση από Βόλο

21.00                     Άφιξη στα Τρίκαλα.

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα

Την Πέμπτη και Παρασκευή 1 και 2 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν προγραμματισμένη διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα, με συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Καλλέργη Κωνσταντία-ΠΕ08, την κ. Μπλούνα Καλλιόπη-ΠΕ03, τον κ. Τσαγκαδόπουλο Χαράλαμπο-ΠΕ03 και την κ. Στουκογεώργου Αναστασία-ΠΕ10.01. Η συγκεκριμένη εκδρομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος για το ναό του Παρθενώνα.  Οι μαθητές κατέγραψαν τις εντυπώσεις τους:

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Γ3

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ – ΠΑΤΟΥΛΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – Γ3

Γιορτή τριών Ιεραρχών 2018

Εκδήλωση για τους Τρεις Ιεράρχες πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας στις 29 Ιανουαρίου με ομιλία, προβολή διαφανειών, ανάγνωση κειμένων και απαγγελία ποιημάτων. Την επιμέλεια της γιορτής είχε η φιλόλογος Μπρέλλα Ευαγγελία.

Όπως οι μέλισσες διαλέγουν το νέκταρ από τα λουλούδια, έτσι κι εσείς να διαλέγετε αυτά που διαβάζετε. Να κρατάτε τα  καλά και τα ωφέλιμα.

Μέγας Βασίλειος

Έγραψε πολλά βιβλία. Ίδρυσε τη Βασιλειάδα – σχεδόν μία ολόκληρη πόλη – με νοσοκομείο, πτωχοκομείο, γηροκομείο, λεπροκομείο, σχολείο, ξενώνα κλπ. Γι αυτά όλα ονομάστηκε Μέγας

Πώς το καταλαβαίνετε, να έχετε εσείς περισσεύματα και ο άλλος να πεινάει;

Γρηγόριος ο θεολόγος

Είχε ευαίσθητη ψυχή.. Έγραψε πολλά ποιήματα. Τον ονόμασαν Θεολόγο, γιατί τα κηρύγματα και τα γραπτά του στερέωσαν την ορθόδοξη πίστη.

Ένας και μόνο άνθρωπος με θεϊκή φωτιά στην καρδιά μπορεί να διορθώσει ολόκληρη πόλη.

Ιωάννης ο Χρυσόστομος

Το κήρυγμά του ήταν κάτι το εξαιρετικό. Όταν κήρυττε ήταν σαν να έτρεχε χρυσάφι από το στόμα του. Μοίραζε φαγητό σε 7.000 φτωχούς κάθε μέρα.