Ημέρα Μαθηματικών στο 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων

ΑΦΙΣΑ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΗΜΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Την Παρασκευή 25 Μαΐου 2018 οργανώθηκε από τους Μαθηματικούς του σχολείου μας η «Ημέρα Μαθηματικών», με αφορμή την κήρυξη  από το Υπουργείο Παιδείας,  του έτους 2018, ως έτος Μαθηματικών.

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας πραγματοποιήθηκαν ποικίλες εκδηλώσεις με θέμα την θέση των Μαθηματικών σήμερα αλλά και στην αρχαιότητα και την σχέση των Μαθηματικών με τις υπόλοιπες επιστήμες. Παρουσιάστηκαν οι σημαντικότεροι Μαθηματικοί άντρες και γυναίκες από την αρχαιότητα έως σήμερα και το έργο του καθενός. Έγιναν προβολές βίντεο, διαλέξεις – συζητήσεις, παρουσιάσεις, επίλυση μαθηματικών γρίφων και quiz.

Το αποκορύφωμα της ημέρας και κατά γενική ομολογία, το πιο διασκεδαστικό, ήταν το «Κυνήγι του Θησαυρού» που οργανώθηκε από τους Μαθηματικούς του σχολείου, στο οποίο συμμετείχαν όλα τα παιδιά αλλά και όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, χωρισμένοι σε ομάδες. Οι τρεις ομάδες που νίκησαν – μία για κάθε τάξη – ως ανταμοιβή της προσπάθειάς τους, κέρδισαν από ένα κουτί γλυκά που πρόσφερε το Σχολείο. Το σίγουρο πάντως είναι ότι όλες οι ομάδες, είτε νίκησαν είτε όχι, το διασκέδασαν και είδαν ότι τα Μαθηματικά έχουν και την ευχάριστη και «παιχνιδιάρικη» πλευρά τους.

Τα θετικά μηνύματα αυτής της ημέρας και οι ενθουσιώδεις αντιδράσεις των παιδιών ήταν η ανταμοιβή των διοργανωτών για όλη την κούραση της προετοιμασίας και το άγχος των προηγούμενων ημερών. Ελπίζουμε να μπορέσουμε να την επαναλάβουμε σύντομα.

Οι Μαθηματικοί του 3ου Γυμνασίου

Μπλούνα Καλλιόπη – Τσαγκαδόπουλος Χαράλαμπος

Δείτε το βίντεο στον παρακάτω σύνδεσμο: