Αποχαιρετιστήρια Γιορτή Λήξης του Σχολικού Έτους 2017-18

Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018  πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου μας η αποχαιρετιστήρια γιορτή για την λήξη της σχολικής χρονιάς και για την αποφοίτηση των μαθητών της Γ΄ τάξης, οι οποίοι αποχαιρετούν πλέον το Γυμνάσιο.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ομιλία του Διευθυντή του 3ου Γ/σίου  κ. Κων/νου Γκούτα, ο οποίος αποχαιρέτησε τους μαθητές της Γ΄ τάξης και τους ευχήθηκε «Kαλή πρόοδο και καλή επιτυχία στη συνέχεια των προσπαθειών τους». Τους προέτρεψε να πιστεύουν στον εαυτό τους και  να προσπαθούν με επιμονή  να επιτύχουν τους στόχους τους. Ακολούθησαν οι  αποχαιρετιστήριες ομιλίες που εκφώνησαν η  Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Ελπίδα Κουτσογιάννη  και ο Πρόεδρος του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου, μαθητής της Γ΄ τάξης,  Χάρης Μπαρούτας. Στη συνέχεια οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Κατόπιν οι μαθητές μίλησαν για τις εντυπώσεις και  τις αναμνήσεις τους από την τρίχρονη πορεία τους στο Γυμνάσιο με τις καλές και τις άσχημες στιγμές, αλλά και για τις προσδοκίες τους από το σχολείο. Μας συγκίνησαν, καθώς εκμυστηρεύτηκαν τις ελπίδες τους και τα όνειρά τους, τις σκέψεις και τις προσδοκίες τους από το μέλλον. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων παρέδωσε στους μαθητές της Γ΄ τάξης αναμνηστικά δώρα, που θα τους θυμίζουν πάντα τα γυμνασιακά τους χρόνια.

Η όμορφη γιορτή συνεχίστηκε με τον διαγωνισμό ΚΑΡΑΟΚΕ, όπου οι μαθητές με πολύ κέφι τραγούδησαν, αλλά και χόρεψαν, κλείνοντας έτσι ευχάριστα τη σχολική χρονιά και αποχαιρετώντας οι τελειόφοιτοι μαθητές μας το Γυμνάσιο.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων τους ευχόμαστε «Καλή Πρόοδο και Καλή Τύχη στην μετέπειτα πορεία τους».