Διάβασμα παντού

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERasmus+/KA2 “Reading Without Borders” οι μαθητές συμμετείχαν στη δραστηριότητα “Ας διαβάσουμε μαζί-10 λεπτά διάβασμα πάντα και παντού” που πραγματοποιήθηκε σ’ ένα όμορφο και αγαπημένο μέρος για τους μαθητές μας το λόφο του Προφήτη Ηλία της πόλης μας. Ο κάθε μαθητής επέλεξε να διαβάσει ένα κομμάτι από το αγαπημένο του βιβλίο αφού παρουσιάσει στους υπόλοιπους την υπόθεση και λίγα λόγια για το συγγραφέα καθώς και γιατί είναι το αγαπημένο του βιβλίο. Πραγματικά όλοι οι μαθητές διασκέδασαν με αυτή τη δραστηριότητα και είχαν την ευκαιρία να διαβάσουν μαζί σ’ ένα όμορφο εξωσχολικό περιβάλλον κι αυτό επιβεβαιώθηκε όταν ζήτησαν να καθιερωθεί ως μόνιμη δράση στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος. Δείτε παρακάτω το σχετικό βίντεο.