Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στη Βουλή των Ελλήνων

Χαραγμένη στο βάθος του μυαλού και της καρδιάς μας θα μείνει αναμφισβήτητα η ετήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην ελληνική πρωτεύουσα, η οποία υλοποιήθηκε με επιτυχία από τους μαθητές της Γ’ γυμνασίου. Η διήμερη επίσκεψη στην πόλη της Αθήνας έλαβε χώρα στις 16 και 17 Ιανουαρίου του 2020 και αποτέλεσε ένα γεγονός που όλοι οι συμμετέχοντες ανέμεναν με ανυπομονησία. Τώρα όμως που έφτασε στο τέλος της, είναι καιρός να αποκαλυφθεί εάν πληρούσε τις προσδοκίες των περισσοτέρων.

Μετά από συνεννόηση των υπεύθυνων καθηγητών, η ώρα αναχώρησης είχε οριστεί στις επτά παρά τέταρτο το πρωί, ημέρα Πέμπτη, στον χώρο του σχολείου. Ευτυχώς σημαντικές καθυστερήσεις δεν υπήρξαν, συνεπώς επιβιβαστήκαμε στα λεωφορεία και αναχωρήσαμε άμεσα. Το ταξίδι επρόκειτο να είναι εκτενές και κουραστικό, παρ’ όλα αυτά ο ενθουσιασμός μας φανερώθηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο λεωφορείο επικρατούσαν ζωηρές συζητήσεις μεταξύ μαθητών και καθηγητών, ενώ η μουσική καθιστούσε την ατμόσφαιρα ακόμα πιο ευχάριστη. Εκτός από μία ενδιάμεση εικοσάλεπτη στάση που μεσολάβησε στη Λαμία, οι τέσσερις ώρες κύλησαν γοργά και ανεπαίσθητα και σύντομα βρισκόμασταν στην αθηναϊκή πρωτεύουσα.

Πρώτος μας προορισμός, το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στη Λεωφόρο Ανδρέα Συγγρού, ένας δημόσιος χώρος με ελεύθερη πρόσβαση και  συμμετοχή του κοινού σε ένα πλήθος, πολιτιστικών, εκπαιδευτικών, αθλητικών, περιβαλλοντικών και ψυχαγωγικών εκδηλώσεων και δράσεων. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε στο κεντρικό κτίριο, καθώς και στο Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, ένα από τα μεγαλύτερα σημεία πρασίνου στην Αθήνα, καλύπτοντας μία έκταση 210 στρεμμάτων. Παράλληλα, πληροφορηθήκαμε ότι στον χώρο αυτόν στεγάζονται οι εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Δυστυχώς, η επιτρεψιμότητα περιήγησης στους χώρους του ιδρύματος ήταν περιορισμένη, αλλά οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκές, επομένως ευχαριστηθήκαμε βόλτες στον εξωτερικό χώρο του κτιρίου, κατά μήκος μάλιστα ενός πανέμορφου τεχνητού ποταμού που διέθετε. Continue reading