Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Περιβαλλοντικής ομάδας στο ΚΠΕ Μουζακίου

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Μουζακίου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ¨Αειφόρος τουρισμός”. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  στο πλαίσιο του προγράμματος “Γνωρίζω και προστατεύω τις φυσικές και πολιτιστικές ομορφιές του τόπου μου” που υλοποιούν οι μαθητές του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2019-2020. ΟΙ μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την έννοια της αειφορίας, να παρουσιάσουν τα αξιοθέατα του τόπου τους και τα διάφορα περιβαλλοντικά προβλήματα που εντόπισαν οι ίδιοι, να συνεργαστούν και να παίξουν ένα σχετικό παιχνίδι αποφάσεων για τον αειφόρο τουρισμό. Τέλος, η επίσκεψη στο κάστρο Φανουρίου τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα ιστορικό μνημείο της περιοχής τους και να προβληματιστούν για την αειφορική αξιοποίησή του. Τέτοιες δράσεις βιωματικής μάθησης ωθούν  τους μαθητές μας στην κριτική σκέψη και τους καθιστούν κοινωνούς  ενός πιο ελκυστικού τρόπου εκπαίδευσης και κατάκτησης της γνώσης.

Η παιδαγωγική ομάδα