Ο GDPR και οι 40 κλέφτες

Ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα στην ψηφιακή εποχή

Η 28η Ιανουαρίου έχει θεσπιστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων, με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι αφιερωμένη στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σχετικά με την ιδιωτικότητα και τα προσωπικά δεδομένα.

Σε αυτό το πλαίσιο, πραγματοποιήθηκε το διαδικτυακό διαδραστικό εργαστήριο «Ο GDPR και οι 40 κλέφτες», το οποίο συνδυάζει χιούμορ και φαντασία για να παρουσιάσει με κατανοητό και διασκεδαστικό τρόπο θέματα
σχετικά με τον Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (γνωστό ως GDPR) και τα θεμελιώδη δικαιώματα και ελευθερίες που αυτός διασφαλίζει για όλους τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας και το παρακολούθησαν μέσω της πλατφόρμας ZOOM μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α3.

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου οι μαθητές /-τριες συμμετείχαν προαιρετικά σε 4 απλές και διασκεδαστικές δημιουργικές δραστηριότητες.

Θεωρούμε ότι επιτεύχθηκε ο βασικός στόχος του εργαστηρίου που ήταν η τροφή για (δημιουργική) σκέψη, καθώς και ότι αποτέλεσε μια όμορφη διασκεδαστική εμπειρία για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας που το παρακολούθησαν.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86), Πληροφορικής