P19: Υγιεινή διατροφή

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+/”Fit4Life” επισκέφτηκε το σχολείο μας η υπεύθυνη για τα προγράμματα αγωγής υγείας του Ερυθρού Σταυρού Τρικάλων κ. Γιοβανοπούλου Ελένη, νοσηλεύτρια -εκπαιδεύτρια πρώτων βοηθειών. Η κ. Γιοβανοπούλου παρουσίασε στους μαθητές και τις μαθήτριες του Α3 τμήματος το θέμα “Υγιεινή Διατροφή”. Μέσα από ελκυστικές διαφάνειες αναφέρθηκε στις διατροφικές ομάδες και στην αξία τους, στις βιταμίνες που προσλαμβάνουμε, στην πυραμίδα μεσογειακής διατροφής, στην αξία του πρωϊνού γεύματος, στις διατροφικές συνήθειες που πρέπει να αποφεύγουμε και γενικότερα στον τρόπο ζωής που πρέπει να ακολουθούμε υιοθετώντας την καθημερινή άσκηση.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να λύσουν πολλές απορίες, να συζητήσουν για τις διατροφικές τους συνήθειες και στο τέλος να τραγουδήσουν όλοι μαζί τραγούδια για τις υγιεινές τροφές και συνήθειες. Η εμπεριστατωμένη παρουσίαση από την εκπαιδεύτρια κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών και κατάφερε να τους προβληματίσει ώστε να αναλογιστούν τον τρόπο διατροφής τους. Ελπίζουμε η συνάντηση αυτή να συνέβαλε ώστε να κατανοήσουν την αξία της υγιεινής διατροφής και της άσκησης στην καθημερινή τους ζωή και να θέσουν τα θεμέλια για την υιοθέτηση διατροφικών συνηθειών που θα τους συνοδεύουν στην ενήλικη ζωή τους. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Γιοβανοπούλου που με προθυμία αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)