«Εικονική πλοήγηση στην αίθουσα του Ευρωκοινοβουλίου στο Στρασβούργο. Λειτουργία και σκοποθεσία του Κοινοβουλίου».

Την Παρασκευή 16/12/2022 οι μαθητές και μαθήτριες του Β3 τμήματος του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συνδεθούν με το Ευροκοινοβούλιο στο Στρασβούργο και να ακούσουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την λειτουργία του και τους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του Κοινοβουλίου, να κάνουν ερωτήσεις και να συζητήσουν με τον κ. Γκιντέρσο Βαγγέλη, υπεύθυνο Επικοινωνίας και Επισκέψεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Η εκδήλωση οργανώθηκε από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων σε συνεργασία με το 6ο  Γενικό Ενιαίο Λύκειο Τρικάλων.

Η εκδήλωση αυτή διοργανώθηκε στα πλαίσια  του Πανελληνίου Προγράμματος: «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού  Κοινοβουλίου», (juniors Ambassadors) που σκοπό έχει  την αναβάθμιση της γνώσης των νέων γύρω από τον Ευρωπαϊκό κοινοβουλευτισμό και τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)