Εκπαιδευτική Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης  του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στις 22 και 23 Φεβρουαρίου 2024. Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων, αγωγής σταδιοδρομίας με τίτλο «Επιχειρηματικότητα», πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Η Εβραϊκή Κοινότητα των Τρικάλων» και περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο «Οικολογικό Αποτύπωμα της Διατροφής». Οι μαθητές συμμετείχαν σε πολύ ενδιαφέρουσες επισκέψεις – δράσεις και παράλληλα περιηγήθηκαν στη όμορφη πόλη της Θεσσαλονίκης.

Επισκέφτηκαν το «Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης», το «Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης», το «Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων», την εταιρία «Τερκενλής Α.Ε.», την «Αμερικανική Γεωργική Σχολή». Επίσης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την  μουσικοχορευτική παράσταση «Βίρα τις άγκυρες» στο Θέατρο της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών (ΕΜΣ) του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος (ΚΘΒΕ). Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί:  Λύτρας Αθανάσιος – ΠΕ02, Αναγνώστου Χρήστος – ΠΕ0350, Κούτσικου Ιωάννα – ΠΕ0250, Τσαγκαδόπουλος Χαράλαμπος – ΠΕ03, Γκούμας Δημήτριος – ΠΕ07 και Πατσιαντζή Ευαγγελία – ΠΕ0250.