Το πρόγραμμα αναδοχής παιδιού πάει σχολείο…

Γιατί παίρνει μέρος το σχολείο μας στο Πρόγραμμα Αναδοχής της ActionAid;

?..διότι ανοίγει στην εκπαιδευτική κοινότητα ένα ?παράθυρο? στον κόσμο και τη σύγχρονη πραγματικότητα που επικρατεί σε αυτόν.

Μέσω του Αναδοχής Προγράμματος Παιδιού οι μαθητές ενημερώνονται για τα παγκόσμια ζητήματα, αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη και αποκτούν κοινωνική συνείδηση με στόχο να αναλάβουν δράση ως ενεργοί πολίτες του κόσμου.

Το Πρόγραμμα αναδοχής Παιδιού είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να δώσουμε παγκόσμιο χαρακτήρα στη σχολική γνώση, ενισχύοντας ταυτόχρονα πολλά μαθήματα.

Ξένη Γλώσσα

Μεταφράζουν το  γράμμα τους προς την Urmila στα Αγγλικά και το αντίστροφο.Μαθαίνουν λέξεις στην τοπική της γλώσσα.

Πληροφορική

Κάνουν έρευνα στο διαδίκτυο και ανακαλύπτουν πληροφορίες για την Ινδία.

Επιλέγουν τον τρόπο πληρωμής και αποφασίζουν πως θα συγκεντρώσουν τα χρήματα.

Περιβαλλοντική Αγωγή

Με αφορμή τις πλημμύρες που έπληξαν την Ινδία, ερευνούν το φυσικό της περιβάλλον και τις επιπτώσεις που έχουν οι κλιματικές αλλαγές στις ζωές των κατοίκων.

Εικαστικά

Μαζί με το γράμμα στέλνουν στην Urmila συχνά και ζωγραφιές που φτιάχνουν μόνα τους.

Μουσική

Ανακάλυψαν σε μια συλλογή με μουσικές του κόσμου και ένα τραγούδι από την Ινδία! Πρότειναν να ηχογραφήσουν ένα ελληνικό παραδοσιακό τραγούδι για την Urmila.

Ευελπιστούμε ότι η όλη διαδικασία εμπνέει τα παιδιά που θέλουν να οραματίζονται έναν κόσμο δικαιότερο, έναν κόσμο ισότητας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων για όλους τους πολίτες του πλανήτη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τέγου Αγορίτσα, καθηγήτρια Αγγλικών.