Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων συμμετείχε στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ  Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων στο Μουσικό σχολείο Λάρισας στις 4-5/4/2014.Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας δίνει τη δυνατότητα:

α) Ανάδειξης της δημιουργικότητας των μαθητών και των εκπαιδευτικών που διδάσκουν το μάθημα της Πληροφορικής.
β) Παρουσίασης της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και στην ευρύτερη κοινωνία.
γ) Ενημέρωσης σχετικά με τις μαθησιακές δραστηριότητες που καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω σχεδίων εργασίας και επίλυσης πρακτικών προβλημάτων, καθώς και διάδοσης των δραστηριοτήτων αυτών.
Οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν 4 εργασίες:

Οι μαθήτριες Τσαγκαδοπούλου Ζωή της Γ΄τάξης και Ανδρεανίδη Ελισάβετ  της Β΄τάξης όχι μόνο ξενάγησαν τους παρεβρισκόμενους μαθητές και  εκπαιδευτικούς στις εφαρμογές στο χώρο της έκθεσης αλλά και  τις παρουσίασαν με τρόπο κατανοητό και παραστατικό στο αμφιθέατρο του σχολείου με τη βοήθεια βιντεοπροβολέα.
Οι εφαρμογές που παρουσιάστηκαν βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα
του σχολείου μας: http://3gym-trikal.tri.sch.gr/

Οι καθηγητές που συνόδευσαν τους μαθητές:

Μαγαλιού Καλλιόπη ΠΕ19 και
Τσαγκαδόπουλος Χαράλαμπος ΠΕ03