Επίσκεψη του Γυμνασίου Ελάτειας Φθιώτιδας στο σχολείο μας εξαιτίας του προγράμματος ecomobility

Την Πέμπτη 10 Απριλίου, επισκέφθηκε το σχολείο μας, το Γυμνάσιο Ελάτειας Φθιώτιδας με τις συνοδούς καθηγήτριές τους κ. Μπέτα Σωτηρία (ΠΕ11) και Μάλλιου Βασιλική (ΠΕ19). Αφορμή στάθηκε το πρόγραμμα “ecomobility-οικολογική μετακίνηση” που πραγματοποίησε το σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά. Μετά από ένα θερμό καλωσόρισμα από τη Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Αμαλία Ηλιάδη, οι μαθητές του Γυμνασίου Ελάτειας συζήτησαν με την ομάδα-ecomobility του σχολείου μας για τον τρόπο που δούλεψαν  και για το υλικό που παρήγαγαν στα πλαίσια του προγράμματος. Επίσης έγινε παρουσίαση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας του τραγουδιού που έγραψαν, τραγούδησαν και χορογράφησαν οι μαθητές μας με τίτλο “Το κυκλοφοριακό τέρας” καθώς και του θεατρικού δρώμενου με θέμα: “Να πάρουμε… το ποδήλατο στα χέρια μας”. Επιπλέον οι μαθητές θαύμασαν τις εικαστικές δημιουργίες για τις οποίες βραβεύτηκε το σχολείο μας. Αφού μας συνεχάρησαν για την όμορφη εργασία των μαθητών μας μας διαβεβαίωσαν πως ήταν σημαντική η προσφορά μας στην άντληση ιδεών και μεθόδων ώστε να εργαστούν και οι ίδιοι σ΄ένα παρόμοιο πρόγραμμα.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)