“Ελλάδα -Γερμανία γευστική πανδαισία”. Πολιτιστικό πρόγραμμα για το σχολ. έτος 2013-14

Οι γεύσεις της Ελλάδας συναντούν τις γεύσεις της Γερμανίας. Με το οδοιπορικό των γεύσεων γνωρίζουμε τον τόπο μας και τον τόπο άλλων λαών μέσα από τον πολιτισμό τους, την παράδοση και τη γεύση. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι οι εθνικές κουζίνες αλλάζουν, δέχονται επιρροές, υιοθετούν νέα προϊόντα και τρόπους μαγειρέματος. Οι γεύσεις δεν θα σταματήσουν ποτέ να ταξιδεύουν, γιατί είναι στις ?αποσκευές? όλων εκείνων των ανθρώπων που μετακινούνται από τόπο σε τόπο, είτε ως μετανάστες, είτε ως πρόσφυγες, είτε και ως τουρίστες.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Γ΄ τάξης. Μερικές από τις εργασίες των μαθητών φαίνονται παρακάτω:

Εργασίες των μαθητριών του Γ2  Ελένης Ιακωβάκη  και  Αριάδνης Μπακάλη

Εργασίες των μαθητριών του Γ4  Τσαγκαδοπούλου Ζωή  και  Μαρίας Χασιώτη