Δραστηριότητες στο μάθημα της τεχνολογίας για το σχολικό έτος 2013-14

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος με το τέλος της σχολικής χρονιάς 2013-14, ολοκληρώθηκαν οι δραστηριότητες- εργασίες που ανέλαβαν να υλοποιήσουν οι μαθητές, στο πλαίσιο του μαθήματος της τεχνολογίας .Οι εργασίες αυτές είναι ατομικές για τους μαθητές της Α ΄τάξης του γυμνασίου και ομαδικές για τους μαθητές της Β΄ τάξης  του γυμνασίου.

Στόχος όλης αυτής της προσπάθειας είναι να αναπτύξουν οι μαθητές δεξιότητες, κριτική σκέψη, να επιλύσουν τυχόν τεχνολογικά προβλήματα, να εκφράσουν προβληματισμούς, να προγραμματίσουν με μεθοδικότητα, να συνεργαστούν με υπευθυνότητα. Η όλη προσπάθεια λοιπόν δεν αποσκοπεί τόσο στο άψογο τελικό αποτέλεσμα-κατασκευή, όσο στην κατανόηση του τρόπου (διαδικασία) δουλειάς, στην οργάνωσή της, στο συντονισμό της και τελικά στην εφαρμογή στην πράξη του “να μαθαίνω πώς να μαθαίνω”.

Ακολουθούν εργασίες των μαθητών της Α ΄και Β΄ τάξης του γυμνασίου.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Κόπανου Ευθαλία, ( ΠΕ 14 04)

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ