Εντυπώσεις μαθητών από την Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Τμήμα Γεωπονίας του Α.Π.Θ.

«Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων»

Με το σχολείο μου, το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, πραγματοποιήθηκε στις 10 Νοεμβρίου 2015 εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο χώρο του αγροκτήματος του τμήματος Γεωπονίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Σκοπός της εκδρομής ήταν η επιμόρφωση σε θέματα διατροφής, τεχνολογίας και ασφάλειας τροφίμων.

Όταν φθάσαμε στο αγρόκτημα Γεωπονίας, στην περιοχή του αεροδρομίου, μας περίμεναν οι υπεύθυνες φοιτήτριες που θα μας παρουσίαζαν το πρόγραμμα. Μας έδειξαν σε video τη διατροφική πυραμίδα, τις ομάδες τροφίμων, καθώς και τον συνδυασμό μεταξύ τους. Μας έδωσαν ένα έντυπο πιάτο, για να θυμόμαστε πάντα τι πρέπει να περιλαμβάνει το καθημερινό μας πιάτο!

Ύστερα, συμμετείχαμε στην παρασκευή γιαουρτιού βήμα, βήμα. Στο τέλος, περιηγηθήκαμε στον χώρο του αγροκτήματος βλέποντας και παρατηρώντας τα ζώα και τις εγκαταστάσεις.

Η εκπαιδευτική αυτή εκδρομή ήταν πολύ χρήσιμη, γιατί μάθαμε για την ισορροπημένη διατροφή, τις ομάδες τροφίμων, την τεχνολογία των τροφίμων και γενικότερα την σχέση της διατροφής με την υγεία μας.

Γιαννίκα  Εβελίνα                                                                                                  Α1 Τάξη 3ου Γυμνασίου Τρικάλων