Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το σχολείο μας συμμετείχε, την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016, στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε το διήμερο 8 και 9 Απριλίου, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Τρικκαίων.

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές  να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.

Οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν τα εξής έργα:

1.   Comic με το online εργαλείο δημιουργίας κόμικς “ToonDoo”,   Βυζαντινή Ιστορία              Β΄ Γυμνασίου,  “Ιστορίες για ιστορίες”.  Υπ. Εκπαιδευτικός:  Σιούλα  Αφροδίτη (ΠΕ02)

2.    Comic με το online εργαλείο δημιουργίας κόμικς “ToonDoo” “Ελένη”                                Γ΄ Γυμνασίου.        Υπ. Εκπαιδευτικός:  Σιούλα Αφροδίτη (ΠΕ02)

3.     Δημιουργία Βίντεο με το πρόγραμμα “Movie Maker”,  “Τρίκαλα”,   συμμετοχή στη     δράση Youth4Greece.      Υπ. Εκπαιδευτικός:  Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)

4.   “Ανθρώπινα δικαιώματα και υποχρεώσεις”,  βίντεο στα πλαίσια του                                 προγράμματος Erasmus+ .     Υπ. Εκπαιδευτικός:  Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)

5.    “Δημιουργία εννοιολογικών χαρτών” με το λογισμικό  “Cmap Tools ”                           στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Ληθαίος”.                                                    Υπ. Εκπαιδευτικός:     Μαυρομμάτη Ειρήνη (ΠΕ04)