Εθελοντές διαβάσματος – “Reading volunteers CLUB”

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA2 “Reading Without Borders” μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το 31ο νηπιαγωγείο Τρικάλων και διάβασαν παραμύθια στους μικρούς μαθητές.  Οι μαθήτριές μας  έμειναν κατενθουσιασμένες από τη δράση οπότε  αποφασίστηκε να  συνεχιστεί με διαφορετικούς μαθητές/-τριες κάθε φορά στο ρόλο του αναγνώστη/-στριας. Αλλά και οι μικροί μαθητές φαίνεται να το απόλαυσαν αφού άκουγαν με προσοχή και με αυξημένο ενδιαφέρον. Κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης αλλά και στο τέλος έκαναν διάφορες ερωτήσεις που αφορούσαν την ιστορία που άκουγαν. Τέλος, ευχαρίστησαν τις μαθήτριες με το δικό τους τρόπο λέγοντας ένα όμορφο  τραγουδάκι.

Ευχαριστούμε  θερμά  τη διευθύντρια του νηπιαγωγείου κ. Βούκια για τη δυνατότητα που μας έδωσε και ευελπιστούμε σε περαιτέρω συνεργασία.