Συμμετοχή στο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ «κι αν ήσουν εσύ;» – “Μαζί”

Στο Δίδυμο Οθωμανικό Λουτρό στις παλιές φυλακές Τρικάλων, το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018, μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ “κι αν ήσουν εσύ;”. Η συμμετοχή στο φεστιβάλ «Μαζί»,  ήταν αποτέλεσμα καλλιτεχνικών εργαστηρίων υπό την καθοδήγηση της ηθοποιού-θεατροπαιδαγωγού κ. Αντονέλας Χήρα τα οποία   έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές μας, ανάμεσά τους και παιδιά πρόσφυγες, να συναντηθούν και να δημιουργήσουν μέσα από το θέατρο. Τα εργαστήρια διοργανώθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος «κι αν ήσουν εσύ;»που υλοποιείται από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες. To φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε με αφορμή την Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων (21η Μαρτίου). Κοινός στόχος των παιδιών ήταν να εκφράσουν την αλληλεγγύη και την αγάπη τους στους συνομηλίκους τους που ζουν στη χώρα μας και σε όλον τον κόσμο, οι οποίοι αναγκάστηκαν να χάσουν την παιδική τους ηλικία από τον πόλεμο, τις διώξεις και τις στερήσεις.