P24: Common DICTIONARY of FRUIT and VEGETABLES- ΛΕΞΙΚΟ ΦΡΟΥΤΩΝ & ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ

Στο πλαίσιο υλοποίησης του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “Fit 4 Life” οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα εργάστηκαν ψηφιακά και δημιούργησαν ένα λεξικό φρούτων και λαχανικών. Το λεξικό περιλαμβάνει τα ονόματα 20 φρούτων και 20 λαχανικών σε όλες τις γλώσσες των συμμετεχόντων σχολείων καθώς και στην αγγλική γλώσσα. Για κάθε φρούτο ή λαχανικό οι μαθητές βρήκαν και κατέγραψαν παροιμίες, αινίγματα, συνταγές, έθιμα, ανέκδοτα κ.α.  που συνοδεύουν την παρουσίαση του κάθε φρούτου ή λαχανικού με αντίστοιχες εικόνες. Ως  συνέχεια της δραστηριότητας αυτής, θα δημιουργηθεί βίντεο με την συμμετοχή μαθητών από όλες τις χώρες οι οποίοι θα διαβάζουν τα αντίστοιχα ονόματα φρούτων και λαχανικών στην γλώσσα τους κατά την διάρκεια κοινής διαδικτυακής συνάντησης.

Στόχος της δραστηριότητας είναι οι μαθητές μας όχι μόνο να γνωρίσουν τα φρούτα και λαχανικά που κατέγραψαν αλλά και να συνεργαστούν, να δημιουργήσουν, να περάσουν όμορφα, να βελτιώσουν τις γλωσσικές και ψηφιακές ικανότητές τους, να γνωρίσουν κάποιες λέξεις γραπτώς και προφορικώς από τις γλώσσες των μαθητών των συμμετεχόντων σχολείων στο υλοποιούμενο πρόγραμμα. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν!

Δείτε εδώ το λεξικό που δημιούργησε το σχολείο μας.