Διατήρηση της ορθής στάσης του σώματος

Για την ορθή στάση του σώματος μίλησε ο  φυσικοθεραπευτής, επιστημονικός συνεργάτης του πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής κ. Τσέρτος Γεώργιος στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας μουσικής κ. Κίτρου Ευαγγελίας στο πλαίσιο του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Το βιογραφικό του εισηγητή παρουσίασε ο καθηγητής φυσικής αγωγής κ. Πατσιάνης Ηλίας.

Το ενδιαφέρον των μαθητών/-τριών διατηρήθηκε αμείωτο κατά τη διάρκεια της παρουσίασης και ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση στην οποία απαντήθηκαν ερωτήματα και απορίες. Η δραστηριότητα αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές/-τριες να μάθουν τι πρέπει να προσέχουν ώστε να αναπτυχθεί και να διατηρηθεί σε καλή κατάσταση η σπονδυλική τους στήλη, σε μια τόσο κρίσιμη για την ανάπτυξη ηλικία.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τσέρτο για τον χρόνο που διέθεσε και για την ενδιαφέρουσα και χρήσιμη εισήγησή του.