ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Τα ξύλινα πνευστά

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΚΟΘ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2022. Η σύνδεση με την ΚΟΘ έγινε μέσω της πλατφόρμας ΖΟΟΜ στην αίθουσα Πληροφορικής του σχολείου μας με υπεύθυνη καθηγήτρια την καθηγήτρια μουσικής του σχολείου μας Κίτρου Ευαγγελία. Το πρόγραμμα περιελάμβανε τα παρακάτω μουσικά κομμάτια/αποσπάσματα:

1.   Ferenc Farkas (1905-2000)

Early Hungarian dances from the 17th century for wind quintet (1959)

No. 1

No. 5

2.   Franz Joseph Haydn (1732-1809)
Divertimento in Bflat major, Hob. II: 46 Arranged for wind quintet
Andante quasi Allegretto (σύνθεση πάνω στο coral του Αγίου Αντωνίου)

3.  Denes Agay (1911-2007)
Five Dances for Wind Quintet

• Polka
  • Rumba

4.  Γεώργιος Καρακάσης
Σούστα Σιάτιστας: σύνθεση ειδικά για το Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών της Κ.Ο.Θ. (2014)

5.  Claude Debussy (1862-1918)

The Little Negro short piece for piano,

Arranged for wind quintet by Eugenne Bozza

Μετά το πέρας της παρουσίασης δόθηκε χρόνος στους μαθητές/-τριες για ερωτήσεις προς τους μουσικούς αναφορικά με τα μουσικά όργανα που παρουσιάστηκαν. Όλοι και όλες παρακολούθησαν με προσήλωση και ενδιαφέρον τους μουσικούς της ΚΟΘ και αισθάνθηκαν τυχεροί που τους δόθηκε αυτή η μοναδική ευκαιρία.