P22: ANGER management LAPBOOK

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “Fit 4 Life” μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα δημιούργησαν LAPBOOKS με τίτλο “Διαχείριση του θυμού” απαντώντας στις ερωτήσεις: Πόσο δυνατός είναι ο θυμός μου; -Τι με κάνει να θυμώνω; – Ποιες είναι οι στρατηγικές αντιμετώπισης του θυμού μου;

Τα παιδιά μας εκφράστηκαν δημιουργικά και δημιούργησαν πραγματικά πρωτότυπα, πολύχρωμα και ενδιαφέροντα διαδραστικά βιβλία- φακέλους που αναφέρονται στο θέμα. Τα βιβλία αυτά παρουσίασαν στους συμμαθητές τους και εισέπραξαν τον θαυμασμό και το χειροκρότημά τους.

Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να σκεφτούν για την συναισθηματική κατάσταση του θυμού, τις επιπτώσεις στις ανθρώπινες σχέσεις και τους τρόπους αντιμετώπισης που μπορούν να χρησιμοποιήσουν. Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

Η υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ 86)