Πολιτική Προστασία -Ενημέρωση

Την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο προϊστάμενος του γραφείου Πολιτικής Προστασίας της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Τρικάλων κ. Φωλίνας Στέφανος και ενημέρωσε τους μαθητές μας για ενδιαφέροντα και χρήσιμα θέματα. Ο κ. Φωλίνας αναφέρθηκε στο ρόλο της Πολιτικής Προστασίας, τους τομείς δράσης, τα μέσα που χρησιμοποιεί και τον τρόπο που αντιμετωπίζει μαζί με εθελοντικές ομάδες δύσκολες καταστάσεις όπως  φυσικές καταστροφές, πλημμύρες, θεομηνίες, τεχνολογικά ατυχήματα και γενικότερα θέματα  που άπτονται της ασφαλούς λειτουργίας  της σχολικής μονάδας. Επιπλέον, οι μαθητές μας παρακολούθησαν την επίδειξη συμμαθητών τους για τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπιστεί ένας σεισμός σε ώρα λειτουργίας του σχολείου και την χρήση της γραμμής βοήθειας 112 η οποία λειτουργεί έστω και χωρίς σήμα από το κινητό.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Φωλίνα για την ευκαιρία που έδωσε στα παιδιά μας να πληροφορηθούν, να ενημερωθούν, να μάθουν και να συνειδητοποιήσουν τι πρέπει να κάνουν  σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.