P29: The HEROES in SPORT

Μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα erasmus+ “Fit 4 Life” δημιούργησαν παρουσιάσεις με τους εθνικούς και διεθνείς ήρωες στα σπορ.

Στόχος της δράσης αυτής ήταν να αναζητήσουν και να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές μας κυρίως τους αθλητές της χώρας μας, όχι μόνο του παρόντος αλλά και του παρελθόντος. Η διερεύνηση της ζωής τους, των αγώνων που έδωσαν αλλά και των επιτευγμάτων τους, είχε ως σκοπό να εμπνεύσει τα παιδιά μας, ώστε να αγωνίζονται στη ζωή τους και να ζητάνε από τον εαυτό τους πάντα κάτι περισσότερο, στο πλαίσιο πάντα των δυνατοτήτων τους. Τα υγιή πρότυπα, όπως αυτά των αθλητών, που μέσω της ευγενούς άμιλλας αγωνίζονται με δύναμη ψυχής για την κατάκτηση της κορυφής, μόνο καλό μπορούν να προσφέρουν στους μαθητές μας.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος

Μαγαλιού Καλλιόπη ΠΕ86

Ακολουθούν μερικές από τις παρουσιάσεις των παιδιών: