Εκπαιδευτική παρέμβαση από το Κέντρο Κοινωνικής Παρέμβασης Τρικάλων

Την Δευτέρα 23/1 και την Τρίτη 24/1 είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε στο χώρο του σχολείου μας την κ. Νταϊλιάνη Κωνσταντίνα, Κοινωνική Λειτουργό, Msc και την κ. Στέλλα Παπαγιάννη ψυχολόγο του Κέντρου Κοινωνικής Παρέμβασης Τρικάλων για την πραγματοποίηση μιας καινοτόμου εκπαιδευτικής δράσης.

Στο πλαίσιο της προληπτικής πολιτικής του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε βραχεία παρέμβαση ψυχοεκπαιδευτικού χαρακτήρα στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου με θέμα: “Εφηβεία, ο δρόμος προς την ενηλικίωση”. Στόχος της παρέμβασης ήταν η ψυχοκοινωνική υγεία των μαθητών – εφήβων και η καλύτερη προσαρμογή τους στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Κοινωνικής Παρέμβασης και ειδικότερα τις δυο κυρίες για την προθυμία με την οποία αποδέχτηκαν την πρόσκληση του σχολείου μας και την χρήσιμη και ενδιαφέρουσα δράση που επιμελήθηκαν.

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)

Υποδιευθύντρια