P26: GAMES played around the WORLD-ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Erasmus+ “Fit 4 Life” μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα παρουσίασαν παιχνίδια που παίζονταν παλιότερα στις γειτονιές- αλάνες και τώρα σχεδόν εξαφανίστηκαν. Τα παιδιά μας όχι μόνο παρουσίασαν τα παιχνίδια αλλά και τα έπαιξαν στην αυλή του σχολείου μας.

Οι περισσότεροι/-ες μαθητές/-τριες στη σημερινή εποχή βρίσκονται καθηλωμένοι/-ες για πολλές ώρες μπροστά σε μια οθόνη οπότε η  κίνηση και το ομαδικό πνεύμα που υποστηρίζουν αυτά τα παιχνίδια  είναι μια σημαντική παράμετρος στη ζωή των παιδιών για την ενίσχυση της σωματικής και πνευματικής τους ανάπτυξης, για χαρούμενη διάθεση και αισιοδοξία.

Ευχαριστώ πολύ την κ. Μπλούνα Καλλιόπη μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του έργου που βοήθησε για την πραγματοποίηση αυτής της εκπαιδευτικής δραστηριότητας αλλά και τα παιδιά που συμμετείχαν με πολύ μεγάλη προθυμία, με συνεργατικό πνεύμα και χαρά.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)