9Η ΜΑΪΟΥ- ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Στα πλαίσια του εορτασμού της ημέρας της Ευρώπης(9 Μαΐου) οι μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος σε μια σειρά δραστηριοτήτων στο μάθημα των Αγγλικών με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μπαρμπάτη Βασιλική. Πιο συγκεκριμένα, συζήτησαν για την Ευρωπαϊκή Ένωση και αναφέρθηκαν στις αξίες, τις αρχές και τους στόχους της. Περιηγήθηκαν διαδικτυακά σε σπουδαία ευρωπαϊκά μουσεία , ζωγράφησαν σημαίες ευρωπαϊκών κρατών και έκαναν κολάζ .Επίσης, βρήκαν και αντάλλαξαν πληροφορίες για τα πιο περίεργα ήθη και έθιμα της Ευρώπης, για Πασχαλινά έθιμα καθώς και για τα πιο δημοφιλή street food.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά που συμμετείχαν αλλά και στην εκπαιδευτικό για την τόσο ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική δράση με στόχο την καλύτερη γνωριμία με την Ευρώπη και τα κράτη που την αποτελούν.