Μαθητικό Φεστιβάλ-Ημέρα Δράσης με τίτλο «Μαζί!»

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο Μαθητικό Φεστιβάλ-Ημέρα Δράσης με τίτλο «Μαζί!» τη Δευτέρα 15 Μαΐου 2023, ώρα 10:30-12:30 στους χώρους του κινηματογράφου του Δημοτικού Θεάτρου Το φεστιβάλ διοργανώθηκε για έβδομη συνεχή χρονιά από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση  σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και το Δημοτικό Θέατρο Τρικάλων και περιελάμβανε:

α) παρουσιάσεις εργασιών των σχολείων και δρώμενα,
β) βιωματικά εργαστήρια για παιδιά

Την εμψύχωση των εργαστηρίων είχαν οι : Αντονέλλα Χήρα, Ειρήνη Γκότση και Σόνια Ντόβα

Μαθητές και μαθήτριες δούλεψαν πάνω σε θέματα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και την αποδοχή του διαφορετικού σε όλες του τις μορφές. Τα παιδιά εργάστηκαν πάνω στην ενσυναίσθηση, την αποδοχή του άλλου, την  κατανόηση του δικαιώματος των ίσων ευκαιριών για όλους. Η συνάντηση αυτή είχε ως στόχο τη διάχυση της δουλειάς των παιδιών, θεατρικά, μουσικά δρώμενα, αφίσες, καλλιτεχνικές δημιουργίες, ζωγραφική τόσο στη σχολική όσο και στην ευρύτερη κοινότητα.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τις δουλειές των συμμαθητών τους, βίντεο, μουσική, θεατρικό, αλλά και να συμμετάσχουν οι ίδιοι σ΄ ένα δρώμενο δημιουργίας μιας στατικής εικόνας με τα σώματά τους αναπαριστάνοντας ένα από τα ανθρώπινα δικαιώματα τα οποία πολλές φορές καταπατούνται.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86) και Μπλούνα Καλλιόπη (ΠΕ03).