Σχολική εκδήλωση  του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων για την 28η Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας εκδήλωση αφιερωμένη στην εθνική μας επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Αρχικά έγινε η ανάγνωση του πρακτικού και  η απονομή αριστείων και βραβείων, καθώς και η ανάγνωση μηνυμάτων για το έπος του ΄40.  Ακολούθησε ο ορισμός σημαιοφόρων και παραστατών και  έγινε η παράδοση της σημαίας από τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Κόκκαλη Θωμά.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε  η γιορτή, αφιερωμένη στο «Έπος του ΄40», στο ιστορικό «ΟΧΙ» και στον αγώνα της πατρίδας μας ενάντια στον φασισμό και τον ναζισμό. Μέσα από αφηγήσεις, βίντεο, ποιήματα  και τραγούδια, οι μαθητές τίμησαν τους ήρωες αγωνιστές του ΄40 και μέσα από την αναδρομή των ιστορικών γεγονότων, θαύμασαν μια από τις πιο λαμπρές σελίδες της νεότερης ιστορίας μας, που μας κάνει υπερήφανους, μας εμπνέει, και  μας  διδάσκει εθνική ενότητα, θάρρος και ομοψυχία.

Δείτε την παράλληλη παρουσίαση της εκδήλωσης εδώ:

Δείτε στιγμιότυπα από την εκδήλωση εδώ: