Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργοστάσιο αναψυκτικών “ΚΛΙΑΦΑΣ”

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων επισκέφτηκαν το εργοστάσιο αναψυκτικών «ΚΛΙΑΦΑΣ» στα Τρίκαλα. Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος αγωγής σταδιοδρομίας με τίτλο «Επιχειρηματικότητα», που υλοποιείται στο σχολείο μας για το σχολικό έτος 2023-24  με υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς Αναγνώστου Χρήστο – ΠΕ0350, Κούτσικου Ιωάννα – ΠΕ0250 και Τσαγκαδόπουλο Χαράλαμπο – ΠΕ03.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον υπεύθυνο παραγωγής του εργοστασίου κ. Μαϊστρέλη,  στους χώρους επεξεργασίας, παραγωγής και συσκευασίας των προϊόντων,  ενημερώθηκαν  για  την διαδικασία παραγωγής  χυμών και αναψυκτικών και ήρθαν  σε επαφή με τον χώρο παραγωγής  προϊόντων.  Είχαν έτσι την ευκαιρία να  γνωρίσουν μία υπερσύχρονη βιομηχανική μονάδα, από τις σημαντικότερες επιχειρήσεις της περιοχής μας και να ενημερωθούν για τη λειτουργία της, τη δομή της  και τις καινοτόμους μεθόδους που χρησιμοποιεί. Στο τέλος της επίσκεψης προσφέρθηκαν στους μαθητές αναψυκτικά.

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του εργοστασίου για την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση και για τη φιλοξενία τους.