Tην Τρίτη, 2 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε δράση για τους μαθητές της Β΄ Τάξης, με θέμα “Διατροφική Αγωγή”, από το Κέντρο Υγείας και από το Διεπιστημονικό Προσωπικό της 1ης ΤΟΜΥ Τρικάλων.
Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία της διατροφικής αγωγής. Η ορθή και ισορροπημένη διατροφή αποτελεί προϋπόθεση για τη σωστή νοητική, πνευματική, σωματική και ψυχική ανάπτυξη των παιδιών. Η διατροφική εκπαίδευση είναι προτιμότερο να πραγματοποιείται στα πρώτα στάδια της παιδικής ζωής, καθώς καθορίζει τις μετέπειτα συνήθειες στην ενήλικη ζωή, προλαμβάνοντας λανθασμένες διατροφικές συμπεριφορές.
![](http://3gym-trikal.tri.sch.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG-b361023ff172adb2345740735516ea1c-V-767x1024.jpg)
![](http://3gym-trikal.tri.sch.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG-a66a4e5134712c49ece07f79e2a10a80-V-1024x767.jpg)