Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας – Εκπαιδευτική Εκδρομή

Η 4η Απριλίου έχει ανακηρυχτεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας. Με αφορμή την ημέρα αυτή διοργανώθηκε εκπαιδευτική εκδρομή για τους  μαθητές και μαθήτριες της Α’ και της Β’ τάξης του σχολείου μας, η οποία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Απριλίου, στο Νυμφαίο της Φλώρινας.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν τα δύο καταφύγια  της περιβαλλοντικής οργάνωσης «Αρκτούρος», το “Καταφύγιο της Καφέ Αρκούδας “ στο Νυμφαίο και το  “Καταφύγιο Λύκου και Λύγκα” στις  Αγραπιδιές, όπου είχαν την ευκαιρία να δουν ζώα που ανήκουν στα απειλούμενα και προστατευόμενα είδη της Ελλάδας και να ενημερωθούν για την προστασία της άγριας πανίδας και του φυσικού περιβάλλοντος.

Τους μαθητές συνόδευαν οι καθηγητές:  Λύτρας Αθανάσιος,  Αναγνώστου Χρήστος,  Μπανάσιου Ευαγγελία,  Μπλούνα Καλλιόπη,  Πατσιαντζή Ευαγγελία,  Πατσιάνης Ηλίας,  Γκούμας Δημήτριος.