Σχολική Εκδήλωση για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η καθιερωμένη εκδήλωση,  αφιερωμένη στην Εθνική μας Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Αναγνώστηκαν αρχικά μηνύματα για το έπος του ΄40 και έγινε η ανάγνωση του πρακτικού για την  απονομή αριστείων και βραβείων. Ακολούθησε ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών και  έγινε η παράδοση της σημαίας από τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Κόκκαλη Θωμά.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε   γιορτή αφιερωμένη στο Έπος του ΄40, στο ιστορικό ΟΧΙ και στον αγώνα της πατρίδας μας ενάντια στον φασισμό και τον ναζισμό. Οι μαθητές και μαθήτριες με ποιήματα, τραγούδια, βίντεο και μέσα από την αναδρομή των ιστορικών γεγονότων τίμησαν τους ήρωες αγωνιστές του ΄40. Θαύμασαν το θάρρος με το οποίο ο ελληνικός λαός  ύψωσε το ανάστημά του απέναντι σε δυνάμεις με υπέρτερη ισχύ και την απόφασή του να αγωνισθεί με ηρωισμό για την ελευθερία, τη δημοκρατία και την εθνική του ανεξαρτησία. Το έπος του ’40 καταγράφηκε στις πιο λαμπρές σελίδες της νεότερης ιστορίας μας που μας κάνει υπερήφανους, μας εμπνέει και  μας  διδάσκει εθνική ενότητα, θάρρος και ομοψυχία.