2η συνάντηση ενδοσχολικής επιμόρφωσης.

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, στην 2η για εφέτος επιμορφωτική του συνάντηση,  προκειμένου να αισθητοποιήσει  την ιδέα της Δια Βίου Μάθησης στους εκπαιδευτικούς, οργάνωσε συνάντηση με τα ακόλουθα θέματα: «Σενάρια Γεωγραφίας με τη χρήση νέων τεχνολογιών: α)Η Αργοναυτική εκστρατεία: Μύθος και Πραγματικότητα και β)Σεισμοί και Ηφαίστεια στον κόσμο και στην Ελλάδα ». Εισηγήτρια  ήταν η κ. Μαυρομμάτη Ειρήνη, καθηγήτρια Φυσικός ΠΕ04 του σχολείου μας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 3ου Γυμνασίου την  Πέμπτη,  8 Νοεμβρίου 2012  και ώρα 6.30 μ.μ. Οι εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές στην εισήγηση της κ. Μαυρομμάτη υπήρξαν η γεωγραφία, η μυθολογία, η ιστορία, οι φυσικές επιστήμες για την Α΄ και Β΄ Γυμνασίου. Διαβάστε περισσότερα..

.Δείτε εδώ τα φύλλα εργασίας του σεναρίου με θέμα  “Αργοναυτική εκστρατεία”.

Δείτε εδώ σε μορφή Power Point το σενάριο μαθήματος με θέμα “Η Αργοναυτική Εκστρατεία . Μύθος ή πραγματικότητα;

Δείτε εδώ τα φύλλα εργασίας για το σενάριο μαθήματος με θέμα ¨Σεισμοί -Ηφαίστεια”

Δείτε εδώ σε μορφή Power Point το σενάριο μαθήματος με θέμα: “Σεισμοί και Ηφαίστεια στον κόσμο και την Ελλάδα”