ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΕΤΣΗ

Πρωτότυπο κείμενο, «κατασκευασμένο» στο πλαίσιο του εργαστηρίου δημιουργικής γραφής.

Συντονίστρια-υπεύθυνη: Αμαλία Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Στις  20  Νοεμβρίου  2012  επισκεφτήκαμε  με   τη Διευθύντριά  μας,  την  έκθεση  ζωγραφικής του  Υδραίου  ζωγράφου Παναγιώτη Τέτση, που  φιλοξενείται  στο  κτίριο  του Ιδρύματος ?Λεωνίδα κ. Μακρή ? Ιατρού?. Η   Μουσειολόγος   κ. Βαλεντίνη   Μαργαριτοπούλου      μας υποδέχτηκε  και   μας   καθοδήγησε   κατά   τη  διάρκεια   της  επίσκεψής  μας. Μας  έγινε  ξενάγηση  στην  έκθεση  και έγινε και προβολή  σχετικού video. Πίνακες  σύγχρονης  ζωγραφικής  γεμίζουν  τις  αίθουσες  με  θάλασσες, φεγγάρια, φύση, πρόσωπα! Πίνακες  με  ανθρώπινες  μορφές, σκηνές  της  καθημερινής  ζωής, προσωπογραφίες, νεκρές  φύσεις, τοπία, άλλα  ζωγραφισμένα  σε  καμβά  και  άλλα  σε  ακουαρέλα. Τα  χρώματα  είναι  έντονα, ζωντανά, μπερδεμένα, που χώνεται  το  ένα  μέσα  στο  άλλο, χωρίς  διαχωριστικό, αλλά   η  εικόνα  δε  χάνεται.       Αλήθεια, αναρωτήθηκα, πώς ένας  ζωγράφος  καταφέρνει  και  ζωγραφίζει  όλα  τα  θέματα  τόσο  τέλεια  και  μάλιστα  με  διαφορετικά  υλικά ;       Τι  να  πρωτοθαυμάσεις  και  με  ποιο  να  ασχοληθείς; Εντυπωσιακό  το  φεγγάρι, το  βάζο, η  Ύδρα, η  Σίφνος, τα  πρόσωπα, αλλά  ιδιαίτερο  για  μένα  το ?μαύρο  γέρικο  πεύκο?, ζωγραφισμένο  σε  μουσαμά  με  βερνικόχρωμα .

Ηλίας  Σδόγκος

Μαθητής  Α΄  Τάξης  3ου Γυμνασίου  Τρικάλων