Ενδεικτικές δραστηριότητες στο μάθημα της Τεχνολογίας για το σχολ. έτος 2012-13.

Στο μάθημα της Τεχνολογίας δεν προβλέπεται η διδασκαλία συγκεκριμένης ύλης, αλλά ένα πλαίσιο εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, εφαρμόζοντας στην πράξη την έννοια «μαθαίνω πως να μαθαίνω», μέσα από μια βιωματική διαδικασία. Είναι ένα μάθημα καινοτόμο, ένα μάθημα του οποίου τα χαρακτηριστικά αλλά και η παιδαγωγική του προσέγγιση, είναι αυτό ακριβώς που ζητάει ένα σύγχρονο σχολείο. Είναι ένα μάθημα το οποίο ύστερα από τόσα χρόνια εφαρμογής του αγαπήθηκε από τους μαθητές, γιατί σε αυτό δεν υπάρχουν «κακοί» μαθητές, ανατρέπονται οι συμβατικοί τρόποι διδασκαλίας και παραμερίζεται η αυθεντία του δασκάλου.

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν κινούμενοι οι μαθητές υλοποίησαν δραστηριότητες-εργασίες, ατομικές στην Α΄ γυμνασίου, ομαδικές στη Β΄ γυμνασίου, με στόχους όχι μόνο τη σύνδεση χειρωνακτικών και διανοητικών δεξιοτήτων στο σχολικό πρόγραμμα, αλλά και την πρακτική εφαρμογή γνώσεων, ικανοτήτων και εμπειριών που αποκτήθηκαν από άλλα μαθήματα. Επομένως στο μάθημα αυτό η έννοια της εργασίας αποτελεί: πράξη αυτοδημιουργίας, αντίληψη κοινωνική, δύναμη πολιτιστική και μεθοδολογία μαθησιακή. Γι’ αυτό και η κατασκευή δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά κορύφωση μιας “έμπρακτης” διαδικασίας μάθησης, που συνιστά μια μεθοδικά σχεδιασμένη και συνειδητά προγραμματισμένη υπεύθυνη “εργασία”.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Κόπανου Ευθαλία , (ΠΕ 14 04 )

Παρακάτω εμφανίζονται μερικά δείγματα εργασιών των μαθητών της Α΄ και Β΄τάξης.

Δείτε εδώ σε μορφή PDF τις εργασίες των παιδιών για το σχολ. έτος 2012-13

και στον παρακάτω σύνδεσμο σε μορφή flippsnack: http://www.flipsnack.com/FBEFEEAD75E/fhn82ut7