ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ

Η επίσκεψη στην δημοτική μας πινακοθήκη πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της κυρίας Διευθύντριας του σχολείου μας. Η έκθεση των πινάκων γίνεται στην Δωροθέα Σχολή. Εκεί μέσα σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο εκθέτονταν οι πίνακες. Στην αρχή η ξεναγός μας, μάς μίλησε για την ιστορία του κτηρίου καθώς και για τα εκθέματα που επρόκειτο να δούμε. Μας είπε για τη ζωή και το βίο των ζωγράφων. Έπειτα περάσαμε στα εκθέματα. Οι πίνακες ήταν κάποιοι μεγάλοι και κάποιοι μικροί. Ζωγραφισμένοι με ποικίλα χρώματα ήταν εντυπωσιακοί. Περισσότερο από όλους μου άρεσε ο κύριος Καταφυγιώτης με τα έργα του. Οι πίνακές του με διάφορα χρώματα απεικόνιζαν  διάφορους ανθρώπους με τα χέρια στην ανάταση ή τα χέρια στο κεφάλι. Στους περισσότερους πίνακες εμφανίζονταν πολλά περιστέρια. Ήταν πολύ ωραία και ελπίζω να πραγματοποιηθούν και άλλες εκπαιδευτικές εκδρομές.

Κυριάκου Στεφανία

Α2 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων